Nawet najmłodsi mieszkańcy Śniat wiedzą, że nietoperze są sprzymierzeńcami człowieka w walce z uciążliwymi komarami i innymi owadami – np. szkodnikami upraw. Edukację w tym kierunku pobierają w przedszkolu, które niedawno, bo 24 października 2003 r., przyjęło nazwę od najpopularniejszego przedstawiciela latających ssaków – gacka.
Nazwa ta została wybrana w drodze konkursu, w którym wzięły
udział dzieci wraz z rodzicami. Już od czterech lat Rada Pedagogiczna oraz Rada
Rodziców konsekwentnie dążą do stworzenia w Śniatach Przedszkola
Ekologicznego. Głównym założeniem tej idei jest kształtowanie u dzieci
postaw proekologicznych poprzez bliskie kontakty z przyrodą: np. pielęgnowanie
roślin w najbliższym otoczeniu, hodowlę różnych zwierząt w kąciku
przyrodniczym, a także obserwacje i doświadczenia podczas wycieczek i zabaw
plenerowych.
W poznawaniu tajników życia nietoperzy pomagają dzieciom specjalnie przygotowane zabawy, pięknie ilustrowane publikacje, a także pogadanki prowadzone przez specjalistów z PTOP „Salamandra”. Zdobytą wiedzę przekazują one dalej, np. rodzicom lub rodzeństwu. To szczególne zainteresowanie nietoperzami wywodzi się stąd, iż na strychu przedszkola już od kilkudziesięciu lat mieszka kolonia nietoperzy. Od roku 1999 jest ona chroniona dzięki współpracy z poznańską „Salamandrą”.
Mali przyrodnicy podczas uroczystej akademii opowiadają o swoich spotkaniach z przyrodą |
Burmistrz Miasta i Gminy Wielichowo Adam Łaniecki odsłania tablicę z nazwą i logo przedszkola |
Inną inicjatywą przedszkola, również wspartą przez PTOP „Salamandra”, jest ochrona ptaków. Na początek przedszkolaki otrzymały budki lęgowe. Zostały one zawieszone na wysokich wierzbach wewnątrz pełnego zieleni placu zabaw. Znalazło się tu również miejsce na kącik z poidełkiem i okazałym karmnikiem dla ptaków oraz sprzętem do pomiarów meteorologicznych.
Anna Zalewska
Na strychu Przedszkola w Śniatach występują kolonie rozrodcze dwóch gatunków nietoperzy – mroczka późnego (Eptesicus serotinus) i nocka dużego (Myotis myotis). To tam właśnie odnaleźliśmy całkowicie albinotycznego mroczka późnego (zobacz: Nietoperz - aniołek - Biuletyn 1-2/2002). Dzięki współpracy z kierownictwem Przedszkola oraz władzami Gminy Wielichowo, a także wsparciu UNDP GEF/SGP, wybudowaliśmy specjalną platformę oddzielającą wykorzystywaną przez nietoperze przestrzeń od reszty strychu, gdzie mogła powstać ciekawa ekspozycja etnograficzna z okazji 700-lecia Śniat.