Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Redakcja

Adres Redakcji
ul. Umultowska 100/42
61–614 Poznań
tel./fax: (61) 843 21 60
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.salamandra.org.pl

Redaktor naczelna
Adriana Bogdanowska

  Korekta

Patrycja Tomczak

Hanna Kossak

  Wydawnictwo
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
ul. Stolarska 7/3
60-788 Poznań
tel. (61) 843 21 60
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.salamandra.org.pl

 

Adriana Bogdanowska

Poznanianka. Pierwsze kroki w celu zdobycia wyższego wykształcenia poczyniła w kierunku studiów polonistycznych na UAM w Poznaniu. Okazało się jednak, że to nie była odpowiednia droga, mimo pochłaniania kilogramów książek z dziedziny szeroko pojętej literatury pięknej. Wrodzona wrażliwość na piękno i ulotność przyrody pchnęła ją ostatecznie w kierunku jej ochrony. Została absolwentką Ochrony Środowiska na Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) w Poznaniu. Ukończyła także Podyplomowe Studium Przygotowania Pedagogicznego przy tej samej uczelni. Zaraz po studiach została przyjęta na studia doktoranckie na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt AR w Poznaniu, gdzie, prowadziła badania nad walorami przyrodniczymi Jeziora Zgierzynieckiego i ich zagrożeniami.
Szerokie zainteresowania oraz wiedza przyrodnicza, a także doświadczenie w jej popularyzowaniu, pozwoliły jej zmierzyć się z niełatwym zadaniem redagowania ogólnopolskiego czasopisma przyrodniczego wydawanego przez PTOP „Salamandra”. Od 2004 roku jest redaktor naczelną Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA. Praca ta stała się jej prawdziwą pasją.
Od 2009 roku jest członkinią Rady Programowej Towarzystwa, w 2011 roku objęła funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej, a w 2012 - przewodniczącej Rady Programowej..
Od 2009 roku sprawuje funkcję społecznego opiekuna ostoi ptaków (IBA) „Jezioro Zgierzynieckie”, z ramienia Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu przyrodniczych publikacji naukowych i popularno-naukowych, a także kilku opracowań i ekspertyz, głównie herpetologicznych. W 2011 roku koordynowała prace związane z opracowaniem projektu planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 „Jezioro Zgierzynieckie” i „Ostoja Zgierzyniecka” oraz planu ochrony Rezerwatu im. Bolesława Papiego na Jeziorze Zgierzynieckim.
Prywatnie sporo czasu poświęca na śpiew w chórach związanych z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Nade wszystko kocha podróże i wędrówki po górach (również tych najwyższych na świecie) oraz bagnach i leśnych uroczyskach, podczas których nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Jej ulubioną porą roku jest przedwiośnie, bo, jak twierdzi, wszystko wtedy jeszcze bardziej widać i słychać. Rozmiłowana jest w knajpianym jazzie i piosence literackiej. Od dziecka jest wielbicielką aktorskiej interpretacji piosenki.

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023