Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Mroczek wieczorową porą

Rozpoczęły się jesienne wędrówki nietoperzy

Pod koniec lipca do poznańskiego szpitalika dla nietoperzy trafił pierwszy w tym roku mroczek posrebrzany, zwiastując początek jesiennych wędrówek tych zwierząt.

Mroczki posrebrzane wyróżniają się wśród innych nietoperzy urodą. Te zagrożone wyginięciem zwierzęta podczas przelotów często spotykamy na najwyższych piętrach wieżowców.

Mroczki posrebrzane wyróżniają się wśród innych nietoperzy urodą. Te zagrożone wyginięciem zwierzęta podczas przelotów często spotykamy na najwyższych piętrach wieżowców.
Fot. Przemysław Wylegała

Mało kto wie, że sezonowe wędrówki podejmują nie tylko ptaki, ale i niektóre nietoperze. Te latające ssaki żywią się owadami. Aby przetrwać zimę, gdy nie mają co jeść, większość z nich zapada w kilkumiesięczny sen zwany hibernacją. Jednak kilka gatunków, po wychowaniu młodych, wyrusza do Europy Zachodniej, gdzie zimy są krótsze, a podczas ociepleń nawet w styczniu latają smakowite owady. Podczas trwającej do listopada migracji przez Poznań i inne miasta przelatują karliki (Pipistrellus spp.), borowce wielkie (Nyctalus noctula) czy rzadkie mroczki posrebrzane (Vespertilio murinus).

Co mają wspólnego sezonowe wędrówki z wpadaniem nietoperzy do mieszkań? Otóż podczas podróży te nocne zwierzęta muszą każdego ranka znaleźć na nieznanym terenie schronienie, w którym przetrwają dzień. Wąwozy ulic przypominają im skały, a otwarte okna wydają się im otworami przytulnych jaskiń. Pomyłki te co roku powodują panikę wśród mieszkańców miast.

Co należy zrobić, gdy do mieszkania wleci nietoperz? Przede wszystkim zachowaj spokój. Nietoperze nie wplątują się we włosy i nie atakują ludzi! Zamknij drzwi do innych pomieszczeń, szeroko otwórz okno i zgaś światło. Po chwili nieproszony gość zapewne sam wyleci. Jeśli jednak zawiśnie na ścianie w zamiarze dłuższej drzemki, przykryj go jakimś pudełkiem, a od spodu między kartonik a ścianę włóż tekturkę lub gazetę. Tak schwytane zwierzę wystaw za okno. Nie można jednak wypuszczać nietoperzy za dnia, bo mogą zostać zabite przez ptaki. Jeśli znajdziesz nietoperza nad ranem, przetrzymaj go w kartonie do zmroku i wówczas wypuść.

Andrzej Kepel














































Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.