Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Nietoperz - aniołek

Zazwyczaj z nietoperzami kojarzą się raczej diabły niż anioły. A niesłusznie! Na początku sierpnia, w miejscowości Śniaty k. Kościana (woj. wielkopolskie), mieliśmy okazję podziwiać nietoperza, który wyglądał zupełnie jak aniołek - był całkowicie biały!

Ten albinotyczny samiec mroczka późnego pojawił się w Śniatach już drugi rok z rzędu

Ten albinotyczny samiec mroczka późnego pojawił się w Śniatach już drugi rok z rzędu
Fot. Radosław Jaros

Prawdopodobnie tego samego osobnika zaobserwowaliśmy już w zeszłym roku (zobacz: Remonty dla nietoperzy - Biuletyn 1/2001), teraz jednak pozwolił nam obejrzeć się z bliska. Jest to całkowicie albinotyczny, dorosły samiec mroczka późnego (Eptesicus serotinus). Wieść niesie, że nietoperz ten przybył, aby uświetnić tegoroczne obchody 700-lecia Śniat. Możliwe, że do powrotu zachęciły go także komfortowe warunki lokalowe, które ma tu zapewnione.

Dwa lata temu na strychu, o którym mowa, zamontowano drewnianą platformę pod kolonią nietoperzy. Chodziło o to, aby zapewnić spokój ludziom (odchody zwierząt sypały się bezpośrednio na głowy osób przebywających na strychu) i mroczkom późnym, które każdego lata rodziły i wychowywały tam młode. Prace te (przeprowadzone zimą, kiedy nietoperze były tam nieobecne) już w pierwszym sezonie zaowocowały pojawieniem się tam dodatkowo nowego gatunku - nocka dużego (Myotis myotis), a także owego bielutkiego jak śnieg osobnika - obecnej dumy mieszkańców Śniat. Nie wszędzie można oczekiwać AŻ TAKICH efektów, ale - jak widać - możliwy jest kompromis między ludźmi i nietoperzami.

Na strychu przedszkola w Śniatach pod kolonią nietoperzy została zamontowana drewniana platforma

Na strychu przedszkola w Śniatach pod kolonią nietoperzy została zamontowana drewniana platforma
Fot. Radosław Dzięciołowski

Albinizm to brak barwnika (melaniny) w skórze, włosach, tęczówkach itd. Jest to cecha genetyczna, ujawniająca się bardzo rzadko (tylko wówczas, gdy dziecko odziedziczy geny odpowiadające za albinizm od obojga rodziców). Uważa się, że albinotyczne organizmy zazwyczaj są szybciej zauważane przez drapieżniki niż ich „kolorowi” krewniacy, dlatego też nie żyją zbyt długo... Poprzednie (i do tej pory jedyne w Polsce) doniesienie o całkowicie białym nietoperzu pochodzi z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, z 1985 roku *. Znaleziony wtedy nietoperz należał do gatunku nocek rudy (Myotis daubentonii).



Krystyna Laskowska

*) Uieda W. 2001. A review of complete albinism in bats with five new cases from Brazil. Acta Chiropterologica, vol. 2: 97-106. Urbańczyk Z. 2000. Budowa ciała. w: M. Kowalski, G. Lesiński (red.) Poznajemy nietoperze. ABC Wiedzy o nietoperzach, ich badaniu i ochronie. Warszawa: 11-13.






















Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.