Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Zaczarowane Carlsbad Caverns

Podczas prelekcji Gosi z pewnością nikt się nie nudził

Podczas prelekcji Gosi z pewnością nikt się nie nudził
Fot. Andrzej Kepel

Korzystając z krótkiej obecności w Polsce Małgorzaty Allison-Kosior - mieszkającej obecnie na stałe w Nowym Meksyku (USA) - Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego, Instytut Geologii UAM oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” zorganizowały jej odczyt. Impreza odbyła się 22 listopada w Collegium Maius w Poznaniu. Mimo niezbyt intensywnej akcji promocyjnej, o godzinie 19 Sala Śniadeckich (jedna z największych poznańskich sal wykładowych) była wypełniona po brzegi. Przybyło ok. 300 miłośników przyrody i podróży. Podczas prelekcji zatytułowanej „Zaczarowane Carlsbad Caverns” autorka przedstawiła przyrodę i walory geograficzne noszącego tę nazwę parku narodowego. Całość ilustrowana była wspaniałymi przezroczami, rdzenną muzyką Ameryki Północnej w wykonaniu R. Carlosa Nakai oraz osobistymi refleksjami i wspomnieniami Gosi z pracy i włóczęgi po tamtejszych jaskiniach, półpustyni i górach.

Gosia Allison-Kosior od dawna jest członkiem „Salamandry”, rozmiłowanym przede wszystkim w jaskiniach i nietoperzach. Mamy nadzieję, że przy kolejnej jej wizycie w Polsce znów zechce podzielić się swoimi wspomnieniami z niezwykłych miejsc, które odwiedziła. Wierzymy, że wkrótce będziemy też mogli zamieścić w naszym Biuletynie jej kolejny artykuł.

Osoby zainteresowane Parkiem Narodowym Carlsbad Caverns, które nie mogły wziąć udziału w prelekcji, odsyłamy do artykułu Ochotniczka w podziemnym raju, autorstwa Gosi, który ukazał się w Biuletynie 1/1999.

Andrzej Kepel

Prelekcję sponsorowali: Sklep Górski „Alpin”, Mediascan - Andrzej Urbaniak oraz Mount & Wave.

Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.