W dniach 10-12 listopada 2000 r. około 90 badaczy nietoperzy z całej Polski (w tym 25 członków naszego Towarzystwa) spotkało się w Rogowie niedaleko Łodzi na XIV Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej. Głównymi organizatorami imprezy byli: Polskie Towarzystwo Zoologiczne Oddział Łódzki, Zakład Dydaktyki Biologii i Badania Różnorodności Biologicznej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców UŁ. Znaczący wkład w przygotowanie Konferencji mieli członkowie Łódzkiego Koła PTOP „Salamandra”.
Podczas Konferencji odbyło się także spotkanie przedstawicieli Porozumienia dla Ochrony Nietoperzy
Fot. Michał Stopczyński
Jak zwykle, spotkanie to dało możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami chiropterologów z różnych regionów Polski. Tym razem była to także okazja do oficjalnego poinformowania wszystkich o powstaniu Porozumienia dla Ochrony Nietoperzy (zobacz: Porozumienie dla Ochrony Nietoperzy - Biuletyn 1/2000) oraz pierwszych podjętych w ramach tego Porozumienia wspólnych przedsięwzięciach. Poza posterami i referatami ściśle naukowymi, zaprezentowano także kilka wystąpień szkoleniowo-informacyjnych, np. o możliwościach zastosowania teledetektoringu w badaniach nietoperzy. Bardzo interesująca była także dyskusja o możliwościach udoskonalenia stosowanych w Polsce metod monitorowania stanu populacji poszczególnych gatunków nietoperzy.
Każda konferencja ma swój niepowtarzalny charakter. Tym razem, dzięki nieco mniejszej niż zwykle liczbie wystąpień oraz sprawnej organizacji, obrady pozbawione były pośpiechu i częstej w takich przypadkach nerwowości. W rezultacie 3 dni spędzone w Rogowie były nie tylko kształcące, ale także stanowiły okazję do odpoczynku od codziennych obowiązków w przyjaznej, niemal rodzinnej atmosferze.
Organizację kolejnej, XV OKCh powierzono Akademickiemu Kołu Chiropterologicznemu PTOP „Salamandra” w Gdańsku. Odbędzie się ona jak zwykle w listopadzie, w Centrum Hotelowo-Konferencyjnym „Orle” w Gdańsku-Sobieszewie. Ze względu na to, że rok 2001 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Nietoperzy, Konferencja ta będzie miała szczególny charakter. Członkowie naszego Trójmiejskiego Koła już w parę dni po powrocie z Rogowa energicznie zabrali się do przygotowań. Trzymamy za nich kciuki i już cieszymy się na kolejną okazję do spotkania przyjaciół - badaczy nietoperzy z różnych ośrodków.
Andrzej Kepel