Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Coraz więcej uczestników konkursów przyrodniczych

Rozgrywki półfinałowe konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjów były, jak zwykle, bardzo emocjonujące

Rozgrywki półfinałowe konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjów były, jak zwykle, bardzo emocjonujące
Fot. Andrzej Kepel

Z roku na rok powiększa się liczba uczniów biorących udział w organizowanych przez „Salamandrę” konkursach przyrodniczych. W minionym roku szkolnym 2000/2001 temat przewodni Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów brzmiał: „Parki Narodowe w Polsce”. Tym razem o miano najlepszego młodego przyrodnika Wielkopolski walczyło ponad sześć tysięcy osób! Bardzo nas to cieszy. Z uwagi na tę znaczną liczbę uczestników wprowadziliśmy w tym roku dodatkowy, okręgowy etap konkursu. Odbył się on 15 stycznia 2001 r. w 38 szkołach. Trójka uczniów, która w danym okręgu zdobyła największą liczbę punktów, kwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Obył się on 17 marca w Szkole Podstawowej nr 84 w Poznaniu. Składał się on jak zwykle z dwóch części. Najpierw uczniowie pisali test, a następnie 10 osób, które zdobyły największą liczbę punktów, brało udział w półfinale. Byli to następujący uczniowie: Zbigniew Buszewski, Barbara Cal, Dagna Chwarścianek, Tomasz Ciaś, Agnieszka Dobek, Joanna Głowska, Maciej Grelka, Michał Lanckoroński, Adam Szeląg i Jowita Winiaszewska.

Trójka najlepszych młodych znawców polskich parków narodowych

Trójka najlepszych młodych znawców polskich parków narodowych
Fot. Andrzej Kepel

Trójka najlepszych z nich walczyła o I, II i III miejsce. Uczestnicy odpowiadali na różnorodne pytania dotyczące roślin i zwierząt oraz obiektów przyrody nieożywionej występujących na terenie polskich parków narodowych. Niektóre z pytań były nieco podchwytliwe. Finaliści musieli np. wiedzieć, w którym polskim parku narodowym można zobaczyć Wielbłąda (chodziło o skałę o tej nazwie w PN Gór Stołowych)! I miejsce w Konkursie ostatecznie zajęła Dagna Chwarścianek z Gimnazjum w Czarnkowie. Na drugim miejscu znalazł się jeden z młodszych uczestników Konkursu - uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej nr 12 w Lesznie - Adam Szeląg. Laureatem III miejsca został Michał Lanckoroński z Gimnazjum w Sierakowie.

Dodatkowo 21 osób, które zdobyły największą liczbę punktów w teście etapu wojewódzkiego oraz 19 laureatów Konkursu organizowanego przez zaprzyjaźniony z nami Lubuski Klub Przyrodników, wzięło udział w ponadwojewódzkim „finale finałów”, który odbył się 21 kwietnia w Poznaniu. Pierwsza, konkursowa część „finału finałów” miała miejsce w pomagającym nam już wiele razy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu. Najpierw wszyscy uczestnicy pisali test opracowany przez „Salamandrę”. 10 uczniów, którzy zdobyli w teście największą liczbę punktów, zakwalifikowało się do quizu półfinałowego, przygotowanego przez LKP. Byli to: Damian Pietrzak (Gimnazjum Prywatne Anglojęzyczne w Poznaniu), Jowita Winiaszewska (Gimnazjum w Pniewach), Barbara Cal (Gimnazjum w Grabowie), Andrzej Wolniewicz (SP nr 5 w Gostyniu), Michał Lanckoroński (Gimnazjum w Sierakowie), Kryspin Andrzejewski (Gimnazjum nr 2 w Słubicach), Paula Skrobańska (Gimnazjum w Grabowie), Dagna Chwarścianek (Gimnazjum w Czarnkowie), Joanna Głowska (Gimnazjum nr 2 we Wrześni), Adam Szeląg (SP nr 12 w Lesznie). Do ostatecznego finału zakwalifikowało się pięć osób. Podczas walki o pierwsze miejsce nie obyło się bez emocjonujących dogrywek. Z uwagi na taką samą liczbę zdobytych punktów Paula oraz Kryspin musieli odpowiedzieć na ok. 10 dodatkowych pytań, które pozwoliły wyłonić zwycięzcę, którym (a właściwie - którą) została Paula Skrobańska. Drugie miejsce zajął Kryspin Andrzejewski, trzecie - Dagna Chwarścianek, a czwarte Damian Pietrzak oraz Michał Lanckoroński. Każdy laureat otrzymał mnóstwo publikacji dotyczących polskich parków narodowych, a pierwsza trójka dodatkowo dostała lornetki, które z pewnością przydadzą się im w trakcie przyrodniczych wycieczek. Po wyczerpujących rozgrywkach konkursowych uczestnicy etapu ponadwojewódzkiego udali się na wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy Ośrodek Dydaktyczny oraz Muzeum Przyrodnicze WPN. Niestety - pogoda trochę pokrzyżowała nasze plany i zwiedzanie ścieżki przyrodniczej odbyło się w tempie ekspresowym. Wszystkim jednak dopisywały humory. Rozstaliśmy się z nadzieją na spotkanie w roku szkolnym 2001/2002.

Laureaci konkursu pt. „Owady Polski”, wraz ze swoimi nauczycielami

Laureaci konkursu pt. „Owady Polski”, wraz ze swoimi nauczycielami
Fot. Andrzej Kepel

Na początku tego roku (17 lutego) odbył się także finał czwartej edycji Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Szkół Średnich. Po raz drugi gościny udzieliło nam VIII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu. W tym roku 614 uczniów szkół średnich z całego województwa wielkopolskiego zmagało się z tematem „Owady Polski”. Do etapu wojewódzkiego zostało zakwalifikowanych ponad stu trzydziestu uczestników. Konkurs wygrała Marta Prange z VIII LO w Poznaniu. Drugą nagrodę zdobył Grzegorz Skaliński z LO w Opalenicy. Laureatem trzeciego miejsca został Andrzej Rybak z XVII LO w Poznaniu. Najlepsi młodzi entomolodzy (czyli znawcy owadów) musieli wykazać się wiedzą m.in. na temat tego, czym żywi się plujka i larwa pchły ludzkiej, do jakiej grupy owadów należy leń marcowy, gdzie można spotkać rybika cukrowego oraz jaką substancję wykorzystuje zaniepokojony strzel bombardier do wywoływania eksplozji. Bez większego kłopotu radzili sobie też z rozpoznawaniem prawdziwych okazów oraz zdjęć ciołka, guniaka czerwczyka, nastrosza topolowca i innych owadów, o mniej lub bardziej wyszukanych nazwach. Jak zwykle laureaci Konkursów wykazali się zdumiewającym poziomem wiedzy, świadczącym o tym, że poznawanie przyrody jest dla nich nie obowiązkiem, lecz prawdziwą przyjemnością.

Kolejne edycje Konkursów przebiegać będą pod hasłem „Ssaki Polski” (konkurs dla gimnazjów i szkół podstawowych) oraz „Zwierzęta i Rośliny Wodne” (konkurs dla szkół średnich).

Ewa Olejnik

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc w zorganizowaniu poszczególnych (okręgowych, wojewódzkich oraz ponadwojewódzkiego) etapów Konkursów dyrekcjom oraz nauczycielom następujących szkół: Gimnazjum Publiczne w Czarnkowie, Gimnazjum Nr 1 w Grodzisku Wlkp., Gimnazjum Nr 10 w Kaliszu, Gimnazjum Nr 2 w Kole, Gimnazjum Nr 3 w Koninie, Gimnazjum Publiczne w Książu Wielkopolskim, Gimnazjum Nr 3 w Obornikach, Gimnazjum Nr 5 w Pile, Gimnazjum Nr 23 w Poznaniu, Gimnazjum w Słupcy, Gimnazjum w Stęszewie, Gimnazjum Nr 2 w Swarzędzu, Gimnazjum Nr 1 w Wągrowcu, Gimnazjum Nr 1 we Wrześni, Gimnazjum w Wyrzysku, Gimnazjum Publiczne Nr 2 w Złotowie, LO Nr 8 w Poznaniu, SP w Borku Wielkopolskim, SP w Brudzewie, SP w Chodowie, SP Nr 3 w Chodzieży, SP Nr 5 i Gimnazjum Nr 2 w Krotoszynie, SP Nr 1 w Lesznie, SP w Mikstacie, SP w Trzebieniu, SP Nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim, SP w Pniewach, SP Nr 26 w Poznaniu, SP Nr 65 i Gimnazjum Nr 9 w Poznaniu, SP Nr 81 i Gimnazjum Nr 62 w Poznaniu, SP nr 84 w Poznaniu, SP Nr 3 w Rawiczu, SP Nr 1 w Szamotułach, SP w Ślesinie, SP Nr 1 w Środzie Wielkopolskiej, SP Nr 1 w Trzemesznie, SP w Witaszycach, SP Nr 1 w Wolsztynie, Zespół Szkół Nr 1 w Kościanie, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Poznaniu, Zespół Szkół w Stawiszynie.
Dziękujemy także sponsorom Konkursów: Wydawnictwu „Multico”, Wydawnictwu Podsiedlik-Raniowski i Spółka, Ministerstwu Środowiska, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz parkom narodowym: Babiogórskiemu, Białowieskiemu, Biebrzańskiemu, Bieszczadzkiemu, Gorczańskiemu, Kampinoskiemu, Narwiańskiemu, Ojcowskiemu, PN „Bory Tucholskie”, PN Gór Stołowych, Poleskiemu, Roztoczańskiemu, Świętokrzyskiemu, Tatrzańskiemu oraz Wielkopolskiemu.

Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.