Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Otwarcie sezonu w „Batmanówce”

W czerwcu br. „Batmanówkę” odwiedziła grupa niemieckich uczniów. Wcześniej wysłuchali w Forcie IIa w Poznaniu prelekcji o nietoperzach (na zdjęciu). Swoje wrażenia z wizyty opisali w postaci felietonów w Frankfurter Allgemeine Zeitung.

W czerwcu br. „Batmanówkę” odwiedziła grupa niemieckich uczniów. Wcześniej wysłuchali w Forcie IIa w Poznaniu prelekcji o nietoperzach (na zdjęciu). Swoje wrażenia z wizyty opisali w postaci felietonów w Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Fot. Andrzej Kepel

27 kwietnia 2001 r. odbyło się uroczyste otwarcie sezonu turystycznego-edukacyjnego w Obserwatorium Nietoperzy „Batmanówka”, utworzonym przez „Salamandrę” w Szkole Podstawowej w Kopankach. Samo Obserwatorium powstało 2 lata wcześniej, ale jego pełne udostępnianie dla ruchu turystycznego zostało zapoczątkowane właśnie tą imprezą. Opóźnienie związane było z koniecznością sprawdzenia, czy nietoperze nie będą płoszone przez pojawiające się w ich pobliżu wycieczki. W wyniku trwających dwa sezony testów, podczas których stopniowo podnosiliśmy w „Batmanówce” intensywność ruchu turystycznego, okazało się, że nietoperze nie zmieniły swoich zachowań w tym schronieniu. Uznaliśmy więc, że można rozpocząć normalną działalność tej jednostki.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele sponsorów, dzięki którym powstało Obserwatorium, lokalnych władz samorządowych, Lasów Państwowych, okolicznych szkół oraz mediów. Po obejrzeniu kolonii nocków dużych, goście zwiedzili wystawę poświęconą nietoperzom i ich ochronie, zlokalizowaną w znajdującej się w Obserwatorium sali prelekcyjnej. Następnie zostali oprowadzeni po ścieżce dydaktycznej przeprowadzonej w pobliżu szkoły. Uczestnicy spotkania wzięli również udział w projekcji pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o nietoperzach, autorstwa Jerzego Bezkowskiego z łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych. Jego fragment został nakręcony na strychu Szkoły Podstawowej w Kopankach.

Uroczystość ta była także okazją do ogłoszenia wyników konkursu na logo Obserwatorium. Zwyciężył projekt nadesłany przez Krystynę Jamroży. Na zakończenie Nadleśnictwo Grodzisk Wielkopolski przygotowało poczęstunek w swoim Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Porażynie. Dopisała pogoda, dopisały nietoperze, dopisały humory.

Radosław Dzięciołowski

Obserwatorium Nietoperzy „Batmanówka” wsparli: Globalny Fundusz Ochrony Środowiska GEF/SGP, Hewlett-Packard Polska, Miasto i Gmina Opalenica, Ministerstwo Środowiska, Nadleśnictwo Grodzisk Wielkopolski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią.

Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.