Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Susły w letnim upale

W tym roku wiosna przyszła wcześnie i była sucha, a lato – wyjątkowo upalne. Taka pogoda zdecydowanie sprzyjała susłom moręgowanym, które są związane z siedliskami o charakterze stepowym. Monitoring populacji tych zwierząt przeprowadziliśmy w drugiej połowie lipca, podczas letnich obozów przyrodniczych organizowanych już po raz dwunasty. Odbyły się one w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie oraz Głębowicach i Jemielnie na Dolnym Śląsku.

Choć żar lał się na nas z nieba, wraz z wolontariusz(k)ami dzielnie przemierzaliśmy łąki w poszukiwaniu nor zamieszkałych przez susły. Wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania: w porównaniu z ubiegłymi latami liczba czynnych nor (czyli takich, które są użytkowane) w dwóch największych koloniach znacząco wzrosła. W Kamieniu Śląskim naliczyliśmy ich ponad 600, a w Głębowicach – prawie 800. Dobrą informacją dla nas było także to, że osobniki przywiezione w poprzednim roku do Jemielna utrzymały się w tym samym miejscu, w którym je wsiedlono.

Program „SUSEŁ” jest realizowany przez PTOP „Salamandra” od 2004 r. Jego celem jest reintrodukcja i ochrona susła moręgowanego w Polsce. Pierwsze susły zostały wypuszczone na wolność w 2005 r. na łące w Kamieniu Śląskim. W kolejnych latach wsiedlenia tego gatunku prowadzono także w innych lokalizacjach. Obecnie kolonie susłów znajdują się na trzech, wymienionych wcześniej, stanowiskach.

Tekst i zdjęcie: Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tegoroczny monitoring w Kamieniu Śląskim przeprowadziliśmy w ramach zlecenia z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu realizującej projekt „Wykonanie monitoringów przyrodniczych w opolskich obszarach Natura 2000 w latach 2018–2019”.

Wybór numeru