Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Hodowaliśmy chomiki

Wypuszczanie chomików do klatek aklimatyzacyjnych w Jaworznie

Wypuszczanie chomików do klatek aklimatyzacyjnych w Jaworznie

Pilotażowa hodowla chomików europejskich, którą rozpoczęliśmy wiosną tego roku, przyniosła bardzo dobre efekty. Z ośmiu osobników przywiezionych z Czech udało się w tym roku uzyskać 35 młodych.

Stosując wypracowaną w ubiegłym roku metodę wsiedlania chomika na nowe stanowiska (z wykorzystaniem indywidualnych klatek aklimatyzacyjnych), tego lata na pola w okolicach Jaworzna wypuściliśmy 24 urodzone w Poznaniu młode oraz siedem przywiezionych z Czech dorosłych chomików. Co ciekawe – prowadzony późnym latem monitoring wykazał, że jedna z najwcześniej wypuszczonych tegorocznych samiczek zdążyła jeszcze urodzić i wychować na wolności własne potomstwo. Jest to zjawisko rzadkie – zwykle młode zaczynają rozród dopiero w drugim roku życia. Niestety – taka liczba nie jest wystarczająca, by odtworzyć w Jaworznie silną populację chomików. Mamy więc nadzieję, że uda się zdobyć środki na kontynuację programu. Do tego celu zostawiliśmy w poznańskim zoo siedem młodych osobników oraz jedną dorosłą samicę. Prawdopodobnie wiosną znów zaczniemy hodowlę.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru