Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

O nietoperzach naukowo

Tegoroczna konferencja w Białowieży obfitowała w ciekawe wystąpienia

Tegoroczna konferencja w Białowieży obfitowała w ciekawe wystąpienia

Od 16 do 18 listopada 2018 r. wielu członków PTOP „Salamandra” zajmujących się badaniami i ochroną nietoperzy pojawiło się w Białowieży, by wziąć udział w XXVII Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej i w 11 wystąpieniach zaprezentować wyniki swoich badań i działań ochronnych.

Podczas jednego z pierwszych wystąpień zespół autorów z „Salamandry” przedstawił wyniki kilkuletniego projektu mającego na celu przeniesienie zimowiska nietoperzy z zagrożonej zawaleniem budowli do specjalnie wybudowanego „bunkra”. Przedsięwzięcie się udało i ubiegłej zimy w nowym schronieniu hibernowało ponad 100 nietoperzy z siedmiu gatunków!

Jak co roku podczas konferencji zorganizowano mistrzowski konkurs rozpoznawania gatunków na zdjęciach prezentujących czasami bardzo niewielkie fragmenty nietoperzy. Po intensywnej dogrywce pierwsze miejsce zajął Radek Jaros z poznańskiej „Salamandry”, jedynie o włos wyprzedzając Martynę Jankowską-Jarek z naszego Gdańskiego Koła.

Na zakończenie konferencji wręczono nagrodę za najlepszą prezentację posterową. Otrzymała ją Marta Kepel z „Salamandry” za przedstawienie projektu „Nocne życie fortów”.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru