Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Strażnicy miejscy doskonalili swą wiedzę o nietoperzach

Poznańscy strażnicy z Ekopatrolu Staży Miejskiej mają w swojej pracy do czynienia z bardzo różnymi zwierzętami. Od gatunków rodzimych po egzotyczne. Jesienią i wiosną szczególnie wiele interwencji dotyczy nietoperzy. Niektóre, w poszukiwaniu schronień, wlatują omyłkowo do mieszkań czy innych pomieszczeń, inne są znajdywane na ziemi – ranne lub osłabione. Zwierzęta takie są przez strażników chwytane i przenoszone w bezpieczne miejsca lub przekazywane specjalistom z PTOP „Salamandra”, którzy potrafią udzielić pomocy.

23 listopada 2018 r. przyrodnicy z „Salamandry” przeprowadzili dla strażników miejskich warsztaty dotyczące metod postępowania z nietoperzami w różnych sytuacjach, z którymi mogą się w praktyce spotkać. Na początku szkolenia funkcjonariusze Ekopatrolu poszerzyli swoją ogólną wiedzę o tej grupie zwierząt. Dzięki temu będą mogli udzielać dokładniejszych informacji i wyjaśnień mieszkańcom Poznania podczas interwencji. Strażnicy wzięli także udział w praktycznych ćwiczeniach z poszukiwania nietoperzy w pomieszczeniach oraz ich bezpiecznego chwytania.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki wsparciu z programu „Decydujesz – pomagamy”. Fundacja Tesco przekazuje w nim mikrogranty inicjatywom, na które zagłosowało najwięcej klientów sklepów tej sieci w danym rejonie. W 2018 r. na działania PTOP „Salamandra” dotyczące pomocy zwierzętom w mieście zagłosowało prawie 30 tysięcy mieszkańców północnego Poznania i sąsiednich miejscowości.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru