Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Pustułki polubiły luksusy!

Blokowiska w miastach stają się ostoją sokołów pustułek

Blokowiska w miastach stają się ostoją sokołów pustułek
Fot. Paweł Śliwa (zmodyfikowane komputerowo)

Trwa realizacja programu ochrony pustułek (Falco tinnunculus) na terenie Poznania (zobacz: Na ratunek pustułkom - Biuletyn 2/2000, Pustułkom w Poznaniu mieszka się lepiej - Biuletyn 1/2001, Pustułki górą! - Biuletyn 2/2001). Minął już rok, odkąd zamontowaliśmy pierwszą skrzynkę lęgową dla tych sokołów na jednym z wieżowców Poznania. Dotychczas zawiesiliśmy ich już przeszło 80. W większości z nich w kwietniu lub na początku maja pojawiły się zniesione przez pustułki jaja.

W tym roku ponownie otrzymywaliśmy też informacje o lęgach tych ptaków w stojących na balkonach doniczkach na kwiaty. Ich właściciele, poza pojedynczymi przypadkami, byli zadowoleni z dodatkowych lokatorów i nie zakłócali im spokoju. Odbieramy też wiele telefonów z prośbą o interwencję w sprawie lęgów zagrożonych remontami budynków. Na szczęście, dzięki naszemu wstawiennictwu, nie zniszczono w tym roku z tego powodu żadnego gniazda.

Montowanie skrzynek lęgowych dla pustułek to praca alpinistyczna. Na zdjęciu Radosław Jaros.

Montowanie skrzynek lęgowych dla pustułek to praca alpinistyczna. Na zdjęciu Radosław Jaros.
Fot. Paweł Śliwa

Bardzo cieszy nas fakt, że Poznaniacy polubili te wspaniałe ptaki i nie jest im obojętny ich los. Zdarzają się jednak przypadki wandalizmu, które bardzo nas smucą. Na początku maja zrzucono na ziemię skrzynkę lęgową, wiszącą na jednym z ratajskich bloków. Zaledwie miesiąc po jej zawieszeniu pustułki zaakceptowały ją i zasiedliły. Świadczyły o tym znalezione rozbite jaja. Na szczęście był to odosobniony przypadek i reszta par doczekała się potomstwa.

Przez cały maj i czerwiec kontrolowaliśmy wszystkie stanowiska pustułek w stolicy Wielkopolski. Wiele piskląt, a także ptaków dorosłych, udało nam się zaobrączkować, co pozwoli nam w przyszłości lepiej poznać ich życie oraz monitorować rezultaty naszych działań.

Samiec pustułki

Samiec pustułki
Fot. Paweł Śliwa

Program przynosi oczekiwane efekty, gdyż po podsumowaniu zebranych danych okazało się, że liczba pustułek w Poznaniu ponownie wzrosła. W tym roku gnieździło się tu już ponad 100 par! Trwają starania o rozszerzenie programu ochrony tych ptaków także na inne miasta Polski.

W dalszym ciągu zwracamy się z prośbą o wszelkie informacje dotyczące tych ptaków, zwłaszcza miejsc ich gniazdowania. Zapraszamy także do nawiązania z nami kontaktu administracje osiedli i właścicieli budynków, którzy chcieliby zamontować u siebie skrzynki dla pustułek.


Paweł Śliwa

W tym roku program ochrony pustułek wsparły: Program Małych Dotacji Globalnego Funduszu Środowiska (GEF/SGP, UNDP), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.













Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.