Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Nietoperzowe lato 2002

Podczas odłowów nietoperzy, sieci rozstawia się czasami brnąc po pas w wodzie

Podczas odłowów nietoperzy, sieci rozstawia się czasami brnąc po pas w wodzie
Fot. Ivy Frenger

Dla chiropterologów z „Salamandry” tegoroczne lato było jak zwykle bardzo pracowite. W tym roku kontynuowaliśmy inwentaryzację nietoperzy w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Podstawową, stosowaną przez nas formą letnich działań nietoperzowych są jedno-dwutygodniowe obozy, pozwalające połączyć badania nad nietoperzami z edukacją.

Podobnie jak rok temu zainaugurowaliśmy nietoperzowe lato w drugiej połowie czerwca obozem w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, gdzie ponownie spędziliśmy dwa tygodnie wśród lasów i jezior. Zeszłoroczny rekonesans był bardzo obiecujący, toteż i nasze oczekiwania duże. Niestety, tym razem aura nie była zbyt sprzyjająca. Pomimo tego, podczas odłowów, niejednokrotnie przerywanych deszczami i gwałtownymi burzami, w naszych sieciach znalazły się 72 nietoperze z 10 gatunków. Do listy gatunków znanych z terenu Parku dopisaliśmy karlika malutkiego (Pipistrellus pipistrellus s.l.) i nocka Brandta (Myotis brandtii). Potwierdziliśmy także występowanie jednego z najrzadszych polskich nietoperzy - borowiaczka (Nyctalus leisleri). W tym roku złapaliśmy 7 osobników z tego gatunku. Odkryliśmy również kilkanaście nowych kryjówek nietoperzy, w tym kilka kolonii zlokalizowanych w dziuplach drzew.

Złowione podczas obozu nietoperze były ważone

Złowione podczas obozu nietoperze były ważone
Fot. Radosław Dzięciołowski

Po zakończeniu obozu w Sierakowskim PK przenieśliśmy się nieco dalej na zachód, do Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Teren ten znamy dość dobrze, ponieważ badania prowadzimy tutaj już od dwóch lat. Jednak właśnie tu zdarzyła się największa tegoroczna sensacja obozowa: w sieci złapał się samiec mroczka pozłocistego (Eptesicus nilssonii). Ten rzadki gatunek, w Polsce występujący głównie w górach, był dotychczas stwierdzony w Wielkopolsce zaledwie dwa razy (raz w wypluwce sowy i raz w zimowisku). Jest to więc pierwszy mroczek pozłocisty odłowiony w tej części Polski. Prócz tego rarytasu złapaliśmy 81 nietoperzy z 10 gatunków. Stwierdziliśmy również ponad 30 nowych stanowisk tych zwierząt, głównie na strychach budynków. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Pszczewski PK ponownie nas czymś zaskoczy.

W drugiej połowie lipca odbył się nasz ostatni tegoroczny obóz - w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym. Jest to rozległy, w większości pokryty lasami teren z małą ilością osiedli ludzkich. Dlatego skoncentrowaliśmy się na odłowach w sieci i nasłuchu detektorowym. Podczas 7 pracowitych nocy schwytaliśmy 70 nietoperzy z 5 gatunków.

Radosław Jaros

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły nasze obozy - w szczególności Fundacji EkoFundusz, Zarządowi Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Zarządowi Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego oraz Pszczewskiemu Parkowi Krajobrazowemu. Dziękujemy również wszystkim Wolontariuszom, którzy wzięli udział w obozach i dzielnie nam pomagali.

















Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.