Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Program CHELONIA – co nowego?

Wybór odpowiedniego miejsca do zamontowania fotopułapki to klucz do sukcesu przy obserwacjach żółwi

Wybór odpowiedniego miejsca do zamontowania fotopułapki to klucz do sukcesu przy obserwacjach żółwi
Fot. Anna Grebieniow, Borys Kala

Mija już trzeci rok, odkąd rozpoczęliśmy działania na rzecz ochrony żółwia błotnego w Wielkopolsce w ramach Programu CHELONIA.

W bieżącym sezonie, podczas wiosennych kontroli zbiorników zajmowanych przez żółwie pod Lesznem, stwierdziliśmy, że jedyny samiec, którego dwa lata temu zaopatrzyliśmy w nadajnik telemetryczny, padł. Na żółwiu nie stwierdzono żadnych obrażeń zewnętrznych, które mogłyby doprowadzić do jego śmierci. Ponieważ był to osobnik wiekowy, niewykluczone, że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych. Ciało żółwia przekazaliśmy na Wydział Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie zostanie przeprowadzona sekcja. Mamy nadzieję, że jej wynik ostatecznie rozwiąże tę przyrodniczą zagadkę kryminalną.

W tym roku do monitorowania stanowisk żółwi zaczęliśmy wykorzystywać również fotopułapki. Mamy już pierwsze obiecujące efekty zastosowania tej metody badawczej – dowiedzieliśmy się m.in., że struktura wiekowa badanej populacji jest bardziej zróżnicowana, niż pierwotnie sądziliśmy. Ponadto w tym sezonie udało nam się odłowić i zaopatrzyć w nadajnik telemetryczny kolejną samicę. To już nasza dziesiąta żółwica z nadajnikiem. Podobnie jak w latach ubiegłych również w tym roku będziemy zabezpieczać komory lęgowe żółwi przed atakami drapieżników oraz ewentualnym zniszczeniem przez rolników podczas prac polowych. Konsekwentnie będziemy także poszerzać wiedzę na temat tej izolowanej populacji.

Borys Kala
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru