Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Jaki to ptak, jaki to ssak?

Najmłodszy laureat tegorocznych konkursów przyrodniczych i zarazem zdobywca II miejsca w etapie wojewódzkim konkursu „Ptaki Polski” – Maksymilian Jawień wraz z tatą – oraz zwyciężczyni tego etapu – Maja Witoszyńska razem z nauczycielką

Najmłodszy laureat tegorocznych konkursów przyrodniczych i zarazem zdobywca II miejsca w etapie wojewódzkim konkursu „Ptaki Polski” – Maksymilian Jawień wraz z tatą – oraz zwyciężczyni tego etapu – Maja Witoszyńska razem z nauczycielką
Fot. Joanna Strzelczyk

Zgłębianie tajników naszej przyrody to pierwszy krok do jej ochrony. Dlatego „Salamandra” od 23 lat organizuje dla uczniów z Wielkopolski konkursy przyrodnicze mobilizujące młodzież do poszerzania wiedzy przyrodniczej.

W tym roku szkolnym (2016/2017) konkursy dotyczyły zwierząt. Były to: Konkurs Przyrodniczy dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych „Ptaki Polski” oraz Konkurs Przyrodniczy dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych „Ssaki Polski”. W imprezach wzięło udział w sumie ponad trzy tysiące uczniów. Etapy wojewódzkie odbyły się 25 marca i 22 kwietnia. Etap dodatkowy, ponadwojewódzki, w którym co roku uczestniczą laureaci konkursów organizowanych przez „Salamandrę” i Klub Przyrodników, przeprowadzono 13 maja w Poznaniu. Nagrodą dla wszystkich uczestników tych zmagań była wycieczka do rezerwatu „Meteoryt Morasko”.

Mimo że konkursy skierowane są głównie do starszych uczniów (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne), uczniowie ze szkół podstawowych również mogą wziąć w nich udział. W tym roku wśród laureatów konkursu „Ptaki Polski” znalazł się nawet trzecioklasista, pasjonat przyrody Maksymilian Jawień z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu, który w etapie wojewódzkim zajął II miejsce, a w etapie ponadwojewódzkim zakwalifikował się do finału.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i bardzo się cieszymy z niesłabnącego zapału wielu nauczycieli do pracy z uczniami przy przygotowaniach do naszych konkursów. Dziękujemy też osobom i instytucjom, które wsparły nas przy organizacji obu imprez finansowo, rzeczowo oraz własną pracą.

Z nazwiskami laureatów etapów wojewódzkich i ponadwojewódzkich oraz listą sponsorów konkursów można się zapoznać na naszej stronie internetowej

Ewa Olejnik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru