W marcu br. w Doha - stolicy Kataru - odbyła się 15. Konferencja Stron Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Uczestniczyło w niej aktywnie dwóch przedstawicieli „Salamandry”. Nasze Towarzystwo koordynowało także udział w Konferencji delegacji organizacji z Europy Środkowej i Wschodniej, skupionych w sieci CEEweb for Biodiversity.
Jako trzy główne cele na tę Konferencję „Salamandra” postawiła sobie:
Wszystkie te trzy cele zostały osiągnięte zgodnie z założeniami, a nasze działania lobbingowe znacząco się do tego przyczyniły (co najmniej w jednym przypadku były prawdopodobnie decydujące). Niestety, w przypadku innych propozycji, które wspieraliśmy, nie udało się osiągnąć tak dobrych wyników. Niedźwiedzie polarne ani tuńczyki błękitnopłetwe nie zostały wpisane do Załącznika I CITES. Nie udało się też objąć ochroną siedmiu gatunków rekinów ani koralowców czerwonych.
W Katarze podjęto jeszcze kilka innych, istotnych decyzji. Np. dodano do załączników kilka gatunków płazów i gadów, jeden gatunek chrząszcza oraz dziewięć gatunków roślin. Dwa dalsze gatunki roślin przeniesiono z Załącznika II do I. Podjęto też kilka decyzji o obniżeniu statusu ochronnego lub całkowitym wykreśleniu gatunku z Załączników (w wyniku poprawy stanu jego ochrony lub uznania za całkowicie wymarły). Istotne decyzje dotyczyły także ogólnych zasad funkcjonowania CITES. Bardziej szczegółowe informacje o przebiegu tej Konferencji można znaleźć w internetowych aktualnościach „Salamandry”.
Andrzej Kepel