Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Zapraszamy na XXIII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej!

Wielbicieli skrzydlatej braci i otwartych, pełnych wody przestrzeni zapraszamy na doroczny Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus”, który tradycyjnie odbędzie się w przedostatnią sobotę kwietnia, a wzorem poprzedniej edycji w siedzibie Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego Ujście Warty w Słońsku.

Jak co roku Zlotowicze będą mogli wziąć udział w wycieczce, autorskich prezentacjach zaproszonych gości i warsztatach tematycznych. Będzie to też doskonała okazja, aby odwiedzić PN Ujście Warty w szczycie ptasiego sezonu, zostać pełnoprawnym obywatelem ptasiej republiki i otrzymać specjalny paszport z przygotowaną na tę okazję pieczątką przedstawiającą skrzydlatego mieszkańca Rzeczpospolitej Ptasiej.

Program zapowiada się bardzo interesująco, a tematyka zapowiedzianych prelekcji, choć na pozór odbiegająca w wypadku niektórych z nich od problematyki ptasiej, jest z nią nierozerwalnie związana. Wśród zaproszonych gości jest m.in. Michał Michlewicz – autor od lat współpracujący z naszą Redakcją, specjalista w dziedzinie biologii stawonogów, który opowie o zagrożeniach i perspektywach ochrony owadów. Nie zabraknie też treści związanych z obecnym stanem i przyszłością rzeki Odry, zaprezentowanych w niezwykły, oddziałujący na niemal wszystkie zmysły sposób. Stałym punktem programu jest nadanie honorowego obywatelstwa RP, mianowanie Ambasadora oraz wybory Ptaka Roku.

Do 14 kwietnia (do godz. 23:59) na fanpejdżu organizatorów można oddać głos na trzech ptasich kandydatów do tego zaszczytnego tytułu spośród dziesięciu nominowanych i wymienionych w poście. Te, które zdobędą najwięcej głosów, wejdą do ścisłej trójki, aby walczyć o tytuł Ptaka Roku 2025 podczas Zlotu 20 kwietnia. Zachęcamy do zabawy!

Podczas imprezy będzie można również zamówić prenumeratę Magazynu i uzupełnić domowe biblioteczki w brakujące numery.

Na zakończenie Zlotu organizatorzy przygotowali niespodziankę muzyczną.

Udział w imprezie jest odpłatny i konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie – do 15 kwietnia br. mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu należy napisać, kto planuje wziąć udział w wycieczce i podać imię oraz nazwisko uczestników.

Więcej informacji (a także szczegółowy program) znajduje się na stronie Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” oraz na fanpejdżu i załączonym plakacie.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje tej cyklicznej imprezie już po raz trzynasty.

Sztuka Natury 2023 - festiwal dla pasjonatów fotografii i filmu przyrodniczego

Tegoroczna, siedemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą SZTUKA NATURY odbędzie się w Toruniu od 1 do 3 grudnia 2023 roku. Pokazy zdjęć, filmów, wystawy, spotkania z autorami, konkursy, wymiana doświadczeń i możliwość testowania sprzętu fotograficznego – to atrakcje przewidziane na trzy festiwalowe dni w różnych miejscach grodu Kopernika. 

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się tym razem w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, gdzie nastąpi rozstrzygnięcie konkursów fotograficznego oraz pokazów multimedialnych, które są nieodłączną częścią tego wydarzenia. Zostanie również wręczona nagroda specjalna za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego.

Kolejne dwa dni to autorskie prezentacje zaproszonych gości, którzy przedstawią swój bogaty dorobek zdjęciowy lub filmowy. Zwieńczeniem Festiwalu będzie spotkanie z ambasadorem marki Sony, która jest sponsorem głównym imprezy. 

Warto dokładnie przejrzeć szczegółowy program imprezy i zarezerwować sobie czas na tę wyjątkową, przyrodniczo-artystyczną ucztę.

Na stoisku festiwalowym będzie również możliwość zakupu najnowszych numerów SALAMANDRY i zamówienia prenumeraty.

Organizatorami Festiwalu są Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Oddział w Toruniu oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Zapraszamy w imieniu organizatorów!

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje Sztuce Natury już po raz trzynasty.

Program tegorocznej edycji i pozostałe informacje są dostępne na stronie Festiwalu oraz na profilu FB.

Zapraszamy na V Polskie Sympozjum Herpetologiczne!

Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX już po raz piąty zaprasza naukowców, studentów, przedstawicieli jednostek samorządowych i firm oraz wszystkie inne osoby, którym bliskie są płazy i gady do udziału w Polskim Sympozjum Herpetologicznym. Tegoroczna edycja odbędzie się 25 i 26 listopada br. we Wrocławiu.

Sympozjum to jedyna w Polsce konferencja poświęcona w całości herpetologii w bardzo szerokim zakresie – od ochrony, przez edukację, ekologię i faunistykę, po badania molekularne. Wydarzenie to jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych i stanowi okazję do wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska herpetologów. O wysoki poziom wszystkich prezentowanych wystąpień zadba jak co roku Komitet Naukowy, a dla chętnych przewidziane są również warsztaty tematyczne. 

Tegoroczny program zapowiada się bardzo interesująco.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje Polskiemu Sympozjum Herpetologicznemu od pierwszej edycji. Podczas przerw miedzy poszczególnymi sesjami będzie można nabyć najnowsze numery i zamówić prenumeratę czasopisma. 

Więcej informacji na stronie wydarzenia oraz na profilu PSH na Facebooku

Zapraszamy w imieniu organizatorów!

 

Zielniki. Ochrona i konserwacja - nowe wydawnictwo PWN

Zielniki są dokumentacją związków świata człowieka ze światem roślin. Dzięki nim można prowadzić analizy dotyczące m.in. bioróżnorodności, migracji gatunków, zmian klimatycznych, skażenia środowiska, historii farmacji, historii chorób, a także wielu zagadnień z dziedziny etnobotaniki, religioznawstwa, socjologii i antropologii.

Najstarsze na świecie zachowane zielniki pochodzą z połowy XVI wieku i stanowią unikatowe repozytorium informacji (także genetycznej) o roślinach sprzed setek lat.

Niniejsza publikacja jest prawdziwym kompendium wiedzy na temat zielników, umożliwiającym korzystanie w pełni z ich potencjału jako archiwów informacji naukowej. Jej zakres został określony na podstawie konsultacji z opiekunami zbiorów przyrodniczych.

W poszczególnych rozdziałach opisano:
- rozwój historii naturalnej i historię powstawania zielników na tle rozwoju botaniki jako propedeutyki nauk przyrodniczych;
- najstarsze zabytki zielnikowe w Polsce i na świecie;
- zagadnienia etyczne związane ze zbiorem roślin, zarządzaniem zbiorami przyrodniczymi, w tym zielnikami i ochroną historycznych kolekcji jako obiektów zabytkowych;
- technikę i technologię wytwarzania zielników, z omówieniem budowy chemicznej podstawowych elementów strukturalnych występujących w zielnikach;
- historię stosowania środków biobójczych, które często w sposób trwały zanieczyszczają zbiory zielnikowe i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkowników;
- procesy degradacji występujące w zbiorach zielnikowych, z uwzględnieniem degradacji materiału genetycznego;
- metody ochrony prewencyjnej i interwencyjnej w ramach polityki Integrated Pest Management (IPM);
- badania związane z ochroną materiału genetycznego w zbiorach przyrodniczych;
- realizacje konserwatorskie na trzech zabytkowych zielnikach z XVIII wieku z polskich zbiorów, należących do najstarszych i najcenniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Publikacja będzie pomocna dla:
- kuratorów i opiekunów zbiorów zielnikowych i innych zbiorów przyrodniczych;
- pracowników muzeów przyrodniczych i regionalnych, bibliotek, archiwów;
- botaników, genetyków, etnobotaników, farmaceutów, studentów botaniki farmaceutycznej i wszystkich innych badaczy korzystających z zielników;
- studentów nauk biologicznych, farmacji i medycyny, zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat początków nauk przyrodniczych i historycznych metod badawczych oraz historią stosowania toksycznych substancji jako metod ochrony;
- studentów biologii, biotechnologii, farmacji, leśnictwa i nauk rolniczych, jako uzupełnienie wiedzy o dokumentacji zasobów roślinnych;
- studentów kierunków związanych z ochroną zabytków (konserwacja i restauracja dzieł sztuki, ochrona dóbr kultury);
- miłośników przyrody i współczesnych twórców zielników.

Książka stanowi podstawę do odpowiedzialnego dokumentowania otaczającej nas informacji biologicznej, które jako dziedzictwo docenią przyszłe pokolenia.

Tytuł dostępny jest na stronie Księgarni PWN.

Dane techniczne:
Druk: Warszawa, 2023
Wydanie/Copyright: wyd. 1, 2023
Autor: Magdalena Grenda-Kurmanow
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Typ oprawy: miękka

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje temu wydawnictwu.

Pacjent Przyroda. Konferencja przyrodnicza w Krzemionkach na kanale YouTube

2 września 2023 roku w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki odbyła się konferencja naukowa „Pacjent Przyroda. Możliwości i potrzeby tworzenia nowych obszarów chronionych w Polsce oraz ochrony obszarów istniejących”. Ma ona być przyczynkiem do corocznych konferencji przyrodniczych organizowanych przez Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie Społeczno-Przyrodnicze M.O.S.T.

W ramach zagadnień konferencyjnych stawiane są pytania: czy potrzebna jest ochrona przyrody, czy możliwe jest tworzenie nowych obszarów chronionych, jak nimi zarządzać, czy obecne prawo nadąża za wyzwaniami dynamicznych zmian cywilizacyjnych, czy ochrona lokalnie ma znaczenie globalnie, co chronić, po co chronić.

Tylko 0,54 proc. powierzchni kraju objęte jest ochroną jako rezerwaty przyrody. Tylko 0,32 proc. powierzchni województwa świętokrzyskiego to rezerwaty przyrody. Mimo że w naszym kraju wciąż znajduje się wiele unikatowych, przyrodniczo cennych, dobrze zachowanych obszarów, obejmowanie ich ochroną prawną napotyka rozmaite trudności.

Powoływanie nowych obszarów chronionych, przede wszystkich tych o najwyższym reżimie – parków narodowych i rezerwatów – ma szczególne znaczenie w kontekście takich globalnych zagrożeń, jak zmiany klimatyczne, presja ze strony gatunków inwazyjnych, szybkie tempo wzrostu populacji ludzkiej z dynamicznym rozwojem wszelkiej infrastruktury. Zjawiska te wspólnie tworzą system oddziaływań o charakterze sprzężenia zwrotnego, skutkiem czego na całym świecie notuje się nieznane dotąd tempo zaniku różnorodności biologicznej.

Ochrona najcenniejszych przyrodniczo miejsc, przede wszystkim starych, naturalnych lasów i wszelkiego rodzaju mokradeł, zaczyna mieć znaczenie nie tylko z punktu widzenia zachowania bioróżnorodności jako takiej, lecz także jako warunek zachowania zdrowia i życia ludzi, czyli dotyczy zagadnień bezpieczeństwa i zdrowia publicznego.

Zarówno stare lasy, jak i mokradła nieleśne są naturalnym rezerwuarem wody, wiążą również dwutlenek węgla. Tym samym stanowią naturalną barierę chroniącą ludzi i inne ekosystemy oraz organizmy przed nieodległą perspektywą coraz intensywniejszych zjawisk atmosferycznych, w tym susz. Obszary takie mają zatem bezpośredni wpływ na funkcjonowanie gospodarki, także żywnościowej.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, zarządza większością obszaru rezerwatu przyrody Krzemionki Opatowskie. Na Muzeum spoczywa obowiązek realizacji zapisów Planu Zadań Ochronnych obszaru Natura 2000 Krzemionki. Właśnie to miejsce nadaje się szczególnie dobrze do podejmowania wszelkiej problematyki związanej z długofalową, działalnością przemysłową człowieka w stale zmieniającym się przyrodniczo świecie.

Rezerwat jest częścią obszaru Natura 2000 Krzemionki, światowym obiektem dziedzictwa UNESCO jako komponent Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, a jego fragment to Pomnik Historii ustanowiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej. W konferencji wzięli udział naukowcy i działacze organizacji pozarządowych zajmujący się ochroną przyrody. 

Wśród prelegentów znaleźli się naukowcy z kilku ośrodków akademickich i instytucji naukowo-badawczych z całej Polski oraz przedstawiciele Krzemionki i organizacji pozarządowych.

Na kanale YouTube dostępny jest zapis całej konferencji (poszczególne wystąpienia będą zamieszczane sukcesywnie, aby była możliwość oglądania konkretnego wystąpienia bez konieczności słuchania całości przez wiele godzin).

Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia M.O.S.T oraz Muzeum, a także w mediach społecznościowych obu instytucji.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA objął konferencję patronatem.

Związek Polskich Fotografów Przyrody serdecznie zaprasza na XIX odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej WIZJE NATURY

Wizje Natury to doroczne święto fotografii przyrodniczej z udziałem uznanych fotografów z Polski i zagranicy, które od lat przyciąga uwagę sporej rzeszy widzów. Podczas dwóch dni festiwalowych zaproszeni goście zaprezentują swoje dokonania, dzieląc się opowieściami i doświadczeniem zdobytym podczas dokumentowania świata przyrody.

Podczas Festiwalu nie zabraknie także emocji związanych ze współzawodnictwem. Rozstrzygnięte zostaną aż trzy towarzyszące spotkaniu konkursy: doroczny Konkurs Pokazów Multimedialnych, Konkurs Fotograf Roku 2023 ZPFP oraz Konkurs „Dzikie, piękne, polskie”.

Tradycyjnie Festiwal uświetni również wernisaż wystawy fotografii przyrodniczych.  

Z myślą o uczestnikach przygotowana zostanie również strefa wystawców i organizacji pozarządowych, gdzie będzie można skorzystać z rad konsultantów, zapoznać się z najnowszym sprzętem fotograficznym, a także nabyć rozmaite gadżety i literaturę przyrodniczą. Nie zabraknie również stoiska Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA, na którym będzie można zaopatrzyć się w najnowsze numery i zamówić prenumeratę. Organizatorzy przewidują też atrakcyjne niespodzianki.

Tegoroczna edycja, wzorem ubiegłorocznej, będzie miała charakter hybrydowy (stacjonarny i online), dzięki czemu udział w niej będzie możliwy niemal z każdego zakątka świata.

Miejscem spotkania będzie Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego. Transmisję online będzie można śledzić na kanale YouTube.

Szczegóły Festiwalu znajdują się na fanpejdżu oraz stronie Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Organizatorzy Festiwalu: Związek Polskich Fotografów Przyrody, Kampinoski Park Narodowy
Termin: 18–19 listopada 2023 r.
Miejsce: Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Kazimierza Tetmajera 38, Izabelin C

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny.

----

Magazyn Przyrodniczy Salamandra patronuje Wizjom Natury od 2009 roku.

100 puchatych ciem - wystawa haftu inspirowanego przyrodą

Igła (i nitka) zamiast entomologicznej szpilki

Ćmy wzbijają się do lotu, gdy my zbieramy się do snu. To może jeden z powodów, dla których częściej wzbudzają strach, niż zachwyt – mamy niewiele okazji do przyjrzenia się tej urokliwiej grupie owadów.

Okazję ku temu tworzy niecodzienny projekt artystyczny – 100 puchatych ciem. W jego ramach artystka Katarzyna Kajukało-Drygalska wyhaftowała sto prac prezentujących sto gatunków motyli nocnych wybranych z polskiej entomofauny.

 

Niezliczona inspiracja

Haft jest techniką wymagającą precyzji i czasu, jednak jednym z najtrudniejszych etapów projektu był wybór gatunków. W Polsce możemy spotkać ponad trzy tysiące gatunków motyli nocnych, a to − ku zaskoczeniu wielu − prawie 20 razy więcej niż dziennych. Wiele z nich spodziewalibyśmy się spotkać raczej w tropikalnym lesie niż na wieczornym spacerze w parku. Tymczasem w pracach odnajdziemy całą feerię barw, rozmiarów i kształtów, które prezentują polskie ćmy. Róż na skrzydłach zmrocznika pazika zawstydziłby niejednego motyla, błyszczki mienią się na łące niczym ukryty skarb, a oblaczek granatek budzi skojarzenie gwiezdnego nieba w bezchmurną noc.

Sekrety nocnego życia

Poza tym, że piękne, ćmy są również niezwykle fascynujące. Niektóre z nich potrafią zawisnąć w miejscu nad kwiatem niczym koliber, inne przebiegle zakraść się do ula, żeby wykraść miód. Ich zdolności kamuflażu sprawiają, że są nie do odróżnienia od ułamanej gałązki, opadłego liścia czy… ptasiej kupy. Zasługują na trochę więcej uznania niż mają, bo są w ekosystemie niezwykle ważne − to jedna z najliczniejszych grup organizmów żywych, od której różnorodności uzależniony jest szereg innych gatunków.

Sztuka w służbie ochrony przyrody

Mimo tych walorów, ćmy nie cieszą się tak powszechną sympatią jak motyle dzienne. Haft pozwala zwalczać tą jawną dyskryminację w realiach owadziego świata i odczarować ich wizerunek. Bo chociaż artystka często słyszy, że jej prace można pomylić z prawdziwymi okazami, to jednak nie zerwą się one z zaskoczenia do lotu. Dzięki temu haft pozwala oswoić strachy i służyć ochronie przyrody.
 
Hafty w muzeum

Projekt zwieńczy wystawa, która otworzy się wernisażem w dniu 22 kwietnia 2023 r. o godz. 13:00, a zakończy z końcem września. Wystawa odbędzie się w Krakowie, w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyszywanym motylom nocnym towarzyszyć będą prawdziwe okazy pochodzące z jednej z najcenniejszych w Polsce kolekcji entomologicznej, gromadzonej przez stulecia na uniwersytecie, co pozwoli w pełni poznać piękno rodzimej przyrody.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje wystawie.

Zapraszamy na XXII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej!

Już w najbliższą sobotę do Słońska zlecą się wielbiciele skrzydlatej braci na swoje doroczne święto – Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Wzorem lat ubiegłych zlotowicze będą mogli wziąć udział w wycieczce, autorskich prezentacjach zaproszonych gości i warsztatach tematycznych. Jest to też doskonała okazja, aby zostać pełnoprawnym obywatelem ptasiej republiki i otrzymać specjalny paszport. Tym razem impreza odbędzie się w nowym miejscu, bo w siedzibie Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego Ujście Warty.

Rzeczpospolita Ptasia to wyjątkowa w skali europejskiej inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis viribus”, która ma na celu zrzeszenie miłośników ptaków odwiedzających Park Narodowy „Ujście Warty” – ptasie eldorado. Jest to jednak przede wszystkim turystyczna wizytówka i sposób na uatrakcyjnienie tego niezwykle ciekawego, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym, zakątka naszego kraju. I jak każda republika ma swojego prezydenta. Stałym punktem programu jest nadanie honorowego obywatelstwa RP, mianowanie Ambasadora RP oraz wybory Ptaka Roku.

Tylko do 19 kwietnia na fanpejdżu organizatora można wziąć udział w prawyborach PTAKA ROKU 2024, który zostanie wyłoniony podczas tegorocznego Zlotu. Z dziesięciu nominowanych można wybrać trzy kandydatury do tego tytułu. W tym roku do tego zaszczytnego miana kandydują: czapla biała, sokół wędrowny, bocian biały, kulik wielki, batalion, bernikla białolica, rybitwa białoczelna, srokosz, kszyk i wąsatka.

Program imprezy zapowiada się bardzo interesująco. Wśród zaproszonych gości jest m.in. prof. Rafał Kowalczyk, który opowie o żubrach i problemach związanych z ochroną tych wielkich roślinożerców, o czym można przeczytać również w najnowszym numerze Magazynu. Z kolei w przerwach będzie można obejrzeć wystawę fotografii nagrodzonych w konkursie FOTO-EKO 2022 organizowanym przez PTOP „Salamandra”.


Udział w Zlocie jest odpłatny. W ramach wpisowego każdy uczestnik otrzyma magnes, kubek i skromny poczęstunek oraz będzie mógł wziąć udział w prelekcjach i wycieczce. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie udziału mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji znajduje się na stronie Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” oraz na fanpejdżu i załączonym plakacie.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA ma przyjemność patronować Zlotowi Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej już po raz trzynasty.

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do Torunia na Sztukę Natury!

W najbliższy weekend (począwszy od piątku), 2–4 grudnia br., w Toruniu już po raz piętnasty spotkają się pasjonaci fotografii i filmu przyrodniczego na swoim dorocznym święcie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń 2022.

Organizatorzy jak zwykle postarali się o to, aby program imprezy był bardzo bogaty i interesujący. Podczas wieczoru inauguracyjnego tradycyjnie poznamy laureata nagrody specjalnej za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego. Będzie to również okazja do spotkania z autorem i zapoznania się z jego dorobkiem. Rozstrzygnięte zostaną także towarzyszące festiwalowi konkursy: fotograficzny  „Natura – Naturalnie!” oraz pokazów multimedialnych.

Podczas dwóch pierwszych dni planowane są wernisaże aż sześciu wystaw fotograficznych, w tym jednej poświęconej pamięci Tomasza Ogrodowczyka – uznanego fotografa, dźwiękowca i filmowca przyrody – której współtwórcami są jego przyjaciele. Stałym punktem programu festiwalowego jest wystawa prac zgłoszonych na konkurs, którą będzie można podziwiać m.in. w dniu uroczystego otwarcia festiwalu w Centrum Kultury Dwór Artusa.

W sobotę i niedzielę przeniesiemy się do Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, gdzie zaproszeni goście zaprezentują swoją twórczość. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Sandra Bartocha – niemiecka fotografka, specjalizująca się w fotografii krajobrazu oraz pracach abstrakcyjnych, której szczególnym celem jest tworzenie obrazów wywołujących reakcję emocjonalną. Jej zdjęcia były nagradzane w najważniejszych międzynarodowych konkursach, m.in. Wildlife Photographer of the Year i International Photography Awards, i są regularnie prezentowane na wystawach w muzeach i galeriach Europy.

W przerwach będzie można przetestować sprzęt fotograficzny firmy Sony, która od wielu lat jest mecenasem festiwalu. Zwieńczeniem imprezy będzie spotkanie z ambasadorem tej marki – Markiem Arcimowiczem, który z zawodu jest fotografem, dziennikarzem i projektantem, związanym z magazynem  NATIONAL GEOGRAPHIC Polska od początku jego istnienia. Jest on również pomysłodawcą, założycielem i gospodarzem festiwalu FotoCamp w Karkonoszach, nazywanego „fotograficznym Woodstock'iem".

Warto dokładnie przejrzeć program festiwalu i zarezerwować sobie czas na tę wyjątkową, artystyczną ucztę. Późnojesienna, mroczna aura dodatkowo sprzyja zanurzeniu się w wirtualny świat dzikiej przyrody.

Na stoisku festiwalowym będzie również możliwość zakupu obu ostatnich numerów SALAMANDRY i przedłużenia lub zamówienia prenumeraty, do czego nieustająco zachęcamy.

Wraz z organizatorami (Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych, Oddział w Toruniu oraz Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) zapraszamy do Torunia!

Magazyn Przyrodniczy Salamandra patronuje Sztuce Natury już po raz dwunasty.

Więcej informacji na stronie sztukanatury.pl oraz na profilu Sztuka Natury na Facebooku.

Zapraszamy na Wizje Natury 2022 – XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej!


W weekend 19–20 listopada br. czeka nas spora dawka emocji podczas kolejnej, tym razem już całkiem pełnoletniej, bo 18. edycji Festiwalu, łączącego miłośników przyrody i fotografii przyrodniczej. Podobnie jak rok temu, odbędzie się on w wersji hybrydowej (stacjonarnej i online). Podczas dwóch dni festiwalowych zaproszeni goście zaprezentują swoje dokonania, dzieląc się doświadczeniem i zdradzając tajniki swojego warsztatu. Będzie to również doskonała okazja do odbycia wirtualnej podróży nie tylko w najdalsze, lecz także te zupełnie bliskie zakątki świata.

Wizje Natury to festiwal o randze międzynarodowej, od samego początku organizowany przez Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy. W tym roku grono organizatorów zasilili: Gmina Izabelin i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Tegoroczna edycja odbędzie się w nowym miejscu – w Centrum Kultury Izabelin.

Oprócz zaproszonych gości, swoje dokonania zaprezentuje również jeden z 13. Okręgów ZPFP. Wystąpieniu będzie towarzyszył wernisaż najlepszych zdjęć jego członkiń i członków. Nie zabraknie także emocjonujących zmagań konkursowych, takich jak: rozstrzygnięcie Konkursu Pokazów Multimedialnych „Wizje Natury 2022”, konkursu Fotograf Roku 2022 ZPFP oraz otwartego konkursu fotograficznego pt. „Dzikie, piękne, polskie” edycja 2022. Jak co roku organizatorzy poprowadzą także kwestę na rzecz Stowarzyszenia Wolontariuszy Kundellos, niosącego pomoc bezdomnym zwierzętom.

Z myślą o uczestnikach stacjonarnych Festiwalu przygotowano strefę wystawców, gdzie będzie można skorzystać z fachowych rad konsultantów, zapoznać się z najnowszymi ofertami drukarń oraz firm produkujących sprzęt fotograficzny, akcesoria dla fotografów, ubrania maskujące, plecaki. Będzie można również nabyć rozmaite gadżety i literaturę przyrodniczą. Nie zabraknie również stoiska Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA, na którym będzie można odnowić prenumeratę, a także zaopatrzyć się w najnowsze i archiwalne numery.

Więcej informacji na temat zaproszonych gości, a także szczegółowy program Festiwalu oraz informacje na temat dotychczasowych edycji, dostępne są na oficjalnej stronie, fanpejdżu, a także na kanale YouTube Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje Wizjom Natury od 2009 roku.

Termin: 19–20 listopada 2022 r., start o godzinie 10:00
Miejsce: Centrum Kultury Izabelin, przy ul. Jana Matejki 21, Izabelin C

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023