Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Kolejny rok z nadnoteckimi kulikami

Członkowie nadnoteckiej sekcji „Salamandry” aktywnie uczestniczyli w ochronie kulika wielkiego w dolinie Noteci (Nadnoteckie Łęgi, Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego), Warty (Dolina Środkowej Warty) oraz na obszarze Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Realizacja projektu była możliwa dzięki dobrej współpracy z rolnikami. Ze znalezionych niemal 20 gniazd pozyskano jaja, które przetransportowano do inkubatorów. Jaja w gniazdach zastąpiono drewnianymi atrapami. Niestety atrapy – podobnie jak prawdziwe jaja – są równie chętnie rabowane przez drapieżniki (głównie lisy). Nie było więc możliwości podłożenia klujących się piskląt do gniazd, które po zniszczeniu lęgów zostały opuszczone przez dorosłe ptaki. Dlatego wszystkie młode trafiły do specjalnego odchowalnika, a następnie woliery hodowlanej. Po kilku tygodniach, po uzyskaniu pełnej lotności, ponad 30 osobników wypuszczono na wolność. Ptaki zostały zaobrączkowane oraz oznakowane żółtymi flagami, które umożliwią ich późniejszą identyfikację. Na wszystkie te czynności uzyskano wymagane prawem zgody. Więcej o działaniach dotyczących ochrony kulika wielkiego prowadzonych w całej Polsce można znaleźć na stronie internetowej: www.ochronakulika.pl.


Drewniane atrapy jaj przypominają prawdziwe jaja kulików

Kuliki transportowane były w miejsce wypuszczenia w specjalnych skrzyniach

Tekst i zdjęcia: Marek Maluśkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nadnoteckie Koło PTOP „Salamandra”

Projekt POIS.02.04.00-00-0019/16 pt. „Realizacja Krajowego Planu Ochrony Kulika Wielkiego – etap I” jest realizowany przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”

Wybór numeru