Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Kolejne wsiedlenia susłów

O zachodzie słońca wszystkie wypuszczone do klatek susły siedziały już pod ziemią w nowych norach

O zachodzie słońca wszystkie wypuszczone do klatek susły siedziały już pod ziemią w nowych norach

Brak środków publicznych na działania organizacji pozarządowych z dziedziny czynnej ochrony zagrożonych gatunków nie powstrzymuje PTOP „Salamandra” przed przywracaniem polskiej faunie susła moręgowanego.

Susłom w hodowli założonej do celów reintrodukcyjnych nie da się wyjaśnić, że obecnie w Polsce nie jest najlepsza atmosfera dla ochrony przyrody i lepiej wstrzymać się z rozmnażaniem. Taka pauza byłaby zresztą niekorzystna dla powodzenia programu przywracania tych zwierząt w naszym kraju. W poznańskim ogrodzie zoologicznym również w tym roku przyszło na świat wiele susłów moręgowanych. W sierpniu trzeba było część z nich odłowić i przesiedlić na wolność. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu od prywatnych miłośników przyrody (w tym głównie z wpłat 1% podatków) oraz zaangażowaniu wolontariuszy. Na łąkach koło Jemielna po raz kolejny stanęły dwie duże klatki aklimatyzacyjne. 23 sierpnia 2017 r. rano odłowiliśmy w zoo 35 susłów, które już po południu zostały wypuszczone do klatek. Były w nich przez pewien czas dokarmiane, aż wykopały sobie nory, których wyjścia pojawiły się również poza klatkami. Wówczas konstrukcje te zostały rozebrane.

Serdecznie dziękujemy (w imieniu swoim i susłów) wszystkim darczyńcom i wolontariuszom, dzięki którym działania te były możliwe. Poszukujemy firm i osób, które zechciałyby wesprzeć ten program w kolejnych latach. Nie co dzień jest okazja, by przyczynić się do powrotu do Polski gatunku, który został w naszym kraju całkiem wytępiony.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru