W tym roku przyrodnicy z PTOP „Salamandra” realizowali różnorodne działania na rzecz ochrony najbardziej kolorowego ssaka polskich pól – chomika europejskiego.
Jaworzno pierwsze w Polsce rozpoczęło wieloletni program czynnej ochrony tego zanikającego gatunku. Utworzyło m.in. rozległy użytek ekologiczny, obejmujący należące do gminy grunty orne, których uprawa prowadzona jest w sposób przyjazny chomikom. Jednak, jak wykazał monitoring prowadzony przez specjalistów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tutejsza populacja tych zwierząt jest obecnie skrajnie nieliczna (zaledwie kilkadziesiąt osobników), bardzo mało zróżnicowana genetycznie i izolowana. Dlatego latem 2017 r. PTOP „Salamandra”, po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, przesiedliło w to miejsce dodatkowych 15 osobników z populacji z Siemianowic Śląskich i Przybyszowa. Przesiedlane zwierzęta pochodziły z miejsc, gdzie groziła im zagłada (np. ze skrajów ruchliwych dróg czy miejsc pod budowę). W nowym domu mają znacznie lepsze warunki do życia, jest więc nadzieja, że na wiosnę z werwą przystąpią do rozmnażania. Wysiedlanie to miało charakter próbny – sprawdzaliśmy np. skuteczność różnych konstrukcji klatek aklimatyzacyjnych, do których wypuszczaliśmy chomiki. W przyszłym roku planowane jest dalsze zasilanie jaworzniańskiej populacji.
Młody chomik wypuszczony do obszernej klatki aklimatyzacyjnej w Jaworznie. Gdy przyzwyczai się do otoczenia i wykopie bezpieczną norę, klatka zostanie usunięta |
Broszurę o chomiku wspaniale zilustrował Sławomir Kiełbus |
Ponieważ dla ochrony chomików bardzo ważne jest nastawienie do tych zwierząt lokalnej społeczności, przeprowadziliśmy także kampanie informacyjne oraz wydaliśmy broszurę edukacyjną związaną z projektem. Działania te są prowadzone na zlecenie Miasta Jaworzna i zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Marta Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.