Jak co roku od czerwca do grudnia specjaliści i wolontariusze z PTOP „Salamandra” ratowali dziesiątki nietoperzy, które popadały w tarapaty w wyniku kontaktu z tworami ludzkiej cywilizacji.
Interwencje nietoperzowe są prowadzone dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu wolontariuszy z różnych miast Polski. Coraz częściej w pracach tych pomagają także strażnicy miejscy – np. przywożąc znalezione zwierzęta do specjalistów. Część niezbędnych kosztów udaje się pokryć ze wsparcia Urzędu Miasta Poznania i firmy Veolia, resztę z wpłat 1% podatków.
W drugiej połowie 2017 r. w samym tylko Poznaniu uratowano ponad 100 nietoperzy, które np. wleciały do mieszkania lub sklepu, utknęły między oknami czy zostały znalezione w miejscu, gdzie groziło im bezpośrednie zagrożenie ze strony ludzi lub zwierząt. Praktycznie nie ma tygodnia, by do Towarzystwa nie zgłoszono kilku takich przypadków. Zdecydowaną większość udało się wypuścić na wolność, czasami po wcześniejszym podkarmieniu czy zaleczeniu kontuzji. Niektóre nietoperze trafiły na hibernację do jednego z poznańskich obiektów fortecznych będących pod opieką PTOP „Salamandra”. Ich kondycja będzie regularnie kontrolowana przez specjalistów. Zostaną wypuszczone dopiero na wiosnę, gdy znów będzie obfitość owadów, które stanowią ich pokarm.
Tekst i zdjęcie: Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.