Projekt kolejnej wersji krajowych wytycznych dotyczących wykonywania oceny oddziaływania farm wiatrowych na nietoperze został opracowany przez specjalistów z „Salamandry” na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Nietoperze to jedna z dwóch grup zwierząt, które są najbardziej zagrożone przez rozwój energetyki wiatrowej. Współczesne badania wskazują wręcz, że w wyniku kolizji z wiatrakami ginie więcej nietoperzy niż ptaków. Dlatego tak ważne jest, by lokalizacje tego typu elektrowni były dobrze przemyślane, a w razie potrzeby stosowano skuteczne środki ograniczające negatywne oddziaływanie (np. wyłączanie turbin w okresie największej aktywności nietoperzy).
Do tej pory powstały (sygnowane przez Porozumienie dla Ochrony Nietoperzy) dwie kolejne wersje krajowych wytycznych dotyczących tego, jak prawidłowo przeprowadzać ocenę potencjalnego oddziaływania planowanej farmy na nietoperze i jak redukować jej negatywny wpływ na te zwierzęta. Przygotowanie tych opracowań koordynowała „Salamandra”, a wśród autorów byli specjaliści z całej Polski.
Obecnie, gdy według tych wstępnych wytycznych przeprowadzono już oceny dla kilkudziesięciu farm, w oparciu o zdobyte doświadczenia można było pokusić się o opracowanie oficjalnej wersji, rekomendowanej nie tylko przez organizacje pozarządowe, ale także polskie organy ochrony przyrody. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła to zadanie specjalistom z „Salamandry”. Nowe wytyczne zawierają szczegółowy opis zalecanych metod badań przed i po postawieniu elektrowni oraz działań ograniczających kolizje. Podstawową nowością jest zaproponowana w nich skala, służąca do przewidywania przyszłego wpływu wiatraków na nietoperze, na podstawie obserwowanych w danych lokalizacjach poziomów aktywności nietoperzy.
Jesienią 2011 r. projekt nowych wytycznych został udostępniony na stronie internetowej GDOŚ do konsultacji społecznych. Obecnie analizowane są zgłoszone uwagi i propozycje. Należy mieć nadzieję, że ostateczna wersja nowych wytycznych zostanie opublikowana na początku roku 2012 – jeszcze przed rozpoczęciem sezonu badawczego.
Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.