Już po raz dwunasty chiropterolodzy z całej Europy spotkali się na wspólnym sympozjum dotyczącym badań nietoperzy (XIIth European Bat Research Symposium). Impreza ta odbywa się co trzy lata, za każdym razem w innym kraju. Tym razem lokalizacja była dogodna dla polskich badaczy – trzeba było udać się zaledwie ok. 150 km od naszej granicy, do Wilna.
Mimo że XII EBRS odbywało się po sąsiedzku (a może właśnie dlatego?), stosunkowo niewiele osób z Polski uczestniczyło w tym wydarzeniu. Przybyło tylko jedenastu polskich chiropterologów oraz pięciu przedstawicieli firm handlujących sprzętem naukowym. Przyczyną mógł być termin tego wydarzenia (22–26 sierpnia 2011 r.). W tym czasie sezon badawczy trwał w pełni. Wśród uczestników było sześciu członków „Salamandry”.
Gdy porównać to Sympozjum do poprzednich, zwraca uwagę przede wszystkim wyraźne przesunięcie zainteresowań badaczy z zagadnień czysto poznawczych (fizjologia, ekologia, dieta, liczebność itp.), na praktyczne problemy dotyczące zabezpieczania nietoperzy przed negatywnymi skutkami inwestycji. Wiąże się to przede wszystkim z coraz skuteczniejszym przestrzeganiem w wielu krajach unijnych przepisów dotyczących ochrony zagrożonych gatunków. Obecnie budowa dróg czy wielu innych przedsięwzięć wymaga poprawnego przewidzenia ich oddziaływania na przyrodę (w tym nietoperze) i podjęcia efektywnych działań łagodzących lub kompensujących ten wpływ. I jest to zadanie dla przyrodników. Również wśród trzech prezentacji przedstawianych przez specjalistów z „Salamandry” jedna dotyczyła metod oceny oddziaływania farm elektrowni wiatrowych na nietoperze.
Najważniejszym wydarzeniem tegorocznego Sympozjum było oficjalne zainicjowanie działalności BatLife Europe – międzynarodowej organizacji, zrzeszającej stowarzyszenia z różnych krajów, działające na rzecz nietoperzy (więcej informacji: www.batlife-europe.info). PTOP „Salamandra” jest jednym z pierwszych jej członków.
Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.