Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Nowe stanowisko popielic

Rok 2011 był bardzo pracowity dla uczestników projektu mającego przywrócić popielicę lasom Polski Zachodniej, prowadzonego przez „Salamandrę’. Ostatecznie zakończył się utworzeniem nowego stanowiska tego gatunku w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym (BGPK).

Na podstawie badań genetycznych wykonanych w zeszłym roku zostały wyznaczone miejsca, w których przeprowadzono tegoroczne odłowy tych nocnych gryzoni. Były to ich naturalne stanowiska w Sudetach (Góry Sowie i Bardzkie) oraz na Roztoczu Środkowym. W sumie złowiliśmy 50 osobników, z których 20 umieszczono w specjalnych wolierach w celu rozmnożenia.

Młode urodzone w hodowli, razem z grupą dorosłych odłowionych w naturze, stanowią podstawę przyszłej populacji BGPK, jednego z największych kompleksów lasów bukowych w tej części Polski.

24 października pierwsza grupa składająca się z 22 popielic zasiedliła okolice Rezerwatu Wilanów. Najpierw umieszczano je w klatkach aklimatyzacyjnych, które zostały zawieszone na drzewach. Tam, bezpiecznie ukryte, przez około tydzień miały możliwość poznawania dźwięków i zapachów swojego nowego domu. Po otwarciu klatek musiały już radzić sobie same. My mogliśmy jedynie pójść ich tropem, co wcale nie było trudne, ponieważ wcześniej wyposażyliśmy je w nadajniki telemetryczne.

Popielice wypuszczone w tym roku nie przejawiały jednak dużej aktywności migracyjnej. Niektóre już trzeciego dnia zaczęły zakopywać się pod ziemię (gdzie spędzają zimę), aby pogrążyć się we śnie. W połowie listopada większość z nich już hibernowała. Aby śledzić ich dalsze losy, musimy zaczekać do maja przyszłego roku.

Radosław Dzięciołowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mirosław Jurczyszyn
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Wybór numeru