Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Susły policzone i wsiedlone

W tym roku PTOP „Salamandra” zorganizowało trzy obozy przyrodnicze, których celem był monitoring miejsc reintrodukcji susła moręgowanego. Obozy odbyły się kolejno: w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie), Jakubowie Lubińskim (woj. dolnośląskie) i Głębowicach (woj. dolnośląskie). Uczestnicy mieli za zadanie policzyć czynne nory (czyli takie, które są zamieszkałe przez susły), a także określić ich położenie za pomocą GPS. Na tej podstawie szacuje się, ile osobników żyje na danym stanowisku oraz czy rozprzestrzeniły się na większą powierzchnię. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba susłów w Kamieniu Śląskim zdecydowanie wzrosła, w Głębowicach nieznacznie spadła, natomiast w Jakubowie Lubińskim susły przeniosły się na inną część łąki.

Ostatnie stanowisko, a zarazem trzecie w Polsce, zostało utworzone w zeszłym roku. Wsiedlono wtedy grupę 42 gryzoni. W trakcie tegorocznego obozu z poznańskiego ogrodu zoologicznego przyjechało 66 kolejnych zwierząt, aby zasilić tę najmłodszą populację. Poznańska hodowla istnieje od 2004 r., kiedy to pierwsza partia susłów została sprowadzona do Polski ze Szwajcarii i Węgier. Od 2005 r. zwierzęta urodzone w ZOO są odławiane, a następnie przewożone na miejsce stałego pobytu, gdzie zostają wypuszczone na wolność. Aby ochronić je przed drapieżnikami, w pierwszych dniach po wsiedleniu, stosuje się specjalne klatki aklimatyzacyjne. Gdy susły poczują się pewnie w nowym miejscu, przekopują się na drugą stronę siatki i rozpoczynają życie na wolności.

Serdecznie dziękujemy wolontariuszom, których pomoc, jak co roku, okazała się nieoceniona.

Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Wybór numeru