„Badamy, aby skutecznie chronić” - tak brzmiało hasło zorganizowanej przez PTOP „Salamandra” XIII Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej, która odbyła się w dniach 5-7 listopada 1999 r. w Błażejewku. Dla wszystkich zajmujących się nietoperzami hasło to jest oczywiste. Wiemy, że aby efektywnie chronić tę niezwykle interesującą i nietypową grupę zwierząt, wszelkie przedsięwzięcia muszą być podparte solidną wiedzą. Również rezultaty naszych działań powinny być wnikliwie monitorowane, by w razie potrzeby można było modyfikować stosowane rozwiązania.
Dr Krzysztof Kasprzyk wygłasza referat na temat znaczenia budek ptasich dla nietoperzy
Fot. Andrzej Kepel
Konferencja, na którą z całego kraju przybyło ponad 100 osób zajmujących się ochroną i badaniem nietoperzy, stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami, ideami i problemami polskiej chiropterologii.
Podczas konferencji zaprezentowano 29 posterów, 11 referatów, 5 komunikatów. Zorganizowano cztery warsztaty: „Ochrona nietoperzy w lasach”, „Rehabilitacja i hodowla nietoperzy owadożernych”, „Wykorzystanie metod statystycznych w chiropterologii” oraz „Jak promować nietoperze i ich ochronę w mediach?”. Przeprowadzono także dwa konkursy: rozpoznawania gatunków nietoperzy z przezroczy i na najciekawszy oraz najlepiej przygotowany poster. Konferencji towarzyszyła ponadto wystawa znaczków pocztowych przedstawiających nietoperze - z kolekcji Marka Kowalskiego. Ostatniego dnia Konferencji uczestnicy wzięli udział w sesji terenowej, w trakcie której zwiedzili pierwsze w Polsce Obserwatorium Nietoperzy „Batmanówka” w Kopankach, fragment rezerwatu „Nietoperek II”, Wystawę „Nietoperze - zwierzęta nieznane” w Pniewie oraz Fort IIa w Poznaniu - przyszły Wielkopolski Ośrodek Edukacji Przyrodniczej.
Uczestnicy XIII Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej
Fot. Andrzej Kepel
Redakcja
Organizatorzy Konferencji składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom oraz instytucjom, które pomogły w jej zorganizowaniu!