Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Kochajcie wróbelka!

Wieszanie budek lęgowych dla ptaków wzbudzało spore zainteresowanie wśród uczestników zajęć

Wieszanie budek lęgowych dla ptaków wzbudzało spore zainteresowanie wśród uczestników zajęć

W ciągu ostatnich miesięcy przeprowadziliśmy cykl działań edukacyjnych związanych z ochroną ptaków w mieście pt. „Kochajcie wróbelka”, wspieranych finansowo przez spółkę AQUANET z Poznania.

Internauci, którzy śledzą działalność naszego Towarzystwa na Facebooku mieli okazję wziąć udział w konkursach wiedzy dotyczących w większości ptaków Polski. Szczęśliwi zwycięzcy stali się posiadaczami koszulek ze stylowym wzorem z wróbelkami, wykonanym ręcznie metodą linorytu przez artystkę Agnieszkę Cecylię Maćkowiak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W ramach przedsięwzięcia przeprowadziliśmy również akcje edukacyjne w szkołach. Podczas spotkań uczniowie mieli sposobność dowiedzieć się, jakie ptaki żyją obok nas i jak im pomagać, aby nie szkodzić. Duże wrażenie zrobili na nas pierwszo- i drugoklasiści z Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej im. Króla Dawida w Poznaniu, dzieci z poznańskich „Łejerów”, szkoły podstawowej w Szczodrzykowie i szkoły Montessori International School. Ich wiedza na temat gatunków i zagadnień związanych z przyrodą jest imponująca. Sporym zainteresowaniem cieszyła się też część warsztatowa, której uczestnicy mieli możliwość podglądania przyrody z użyciem lunet i lornetek. Dla większości z nich był to pierwszy w życiu kontakt z takim sprzętem. Podczas zajęć młodzi ludzie mogli też przyłożyć rękę do ochrony ptaków, uczestnicząc w wieszaniu budek lęgowych na terenie szkoły. W tym celu wykonaliśmy budki typu A i B ze stemplem projektu. Bardzo cieszyła nas aktywność, zaangażowanie i liczne pytania zaciekawionej tematem młodzieży. Kto wie, może niektórzy z nich zostaną w przyszłości ornitologami?

Tekst i zdjęcie: Anna Grebieniow
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru