Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Kuliki nad Obrą

Jedno z gniazd kulika wielkiego, z którego jaja zostały przeniesione do naszego inkubatora

Jedno z gniazd kulika wielkiego, z którego jaja zostały przeniesione do naszego inkubatora

To już trzeci sezon działań z zakresu czynnej ochrony kulika wielkiego na terenie obszaru Natura 2000 Wielki Łęg Obrzański. Podobnie jak w latach ubiegłych staramy się chronić lęgi tych ptaków przed presją ze strony drapieżników – głównie wrony siwej i lisa – oraz negatywnym wpływem działalności człowieka (prace agrotechniczne na łąkach).

Do naszych głównych zadań należy odnajdywanie gniazd kulików, z których zabieramy jaja w celu ich sztucznej inkubacji. Dzięki temu szanse na ich przetrwanie istotnie się powiększają. Młode ptaki po uzyskaniu lotności znakowane są obrączkami oraz kolorowymi flagami i wypuszczane z powrotem na wolność.

W tym roku ze względu na długotrwałą suszę kuliki przez długi czas nie przystępowały do lęgów. Ostatecznie udało nam się znaleźć zaledwie cztery gniazda. Wszystkie jaja trafiły do inkubatora. Niecierpliwie oczekujemy na pisklęta.

Metoda sztucznego odchowu kulików wydaje się sprawdzać, gdyż informacje o ich obserwacjach na zimowiskach w zachodniej Europie są dość częste. „Nasze” ptaki były widywane również w poprzednich latach we Francji i Holandii. Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się je zaobserwować z powrotem na Wielkim Łęgu Obrzańskim.

Przedsięwzięcie realizowane jest na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu i przy ścisłej z nią współpracy.

Tekst i zdjęcie: Borys Kala
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru