Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Chomiki – kontynuacja

W maju przyszło na świat drugie pokolenie chomików europejskich w naszej hodowli

W maju przyszło na świat drugie pokolenie chomików europejskich w naszej hodowli
Fot. Marta Kepel

Ponieważ projekt pilotażowy zrealizowany w latach 2017–2018 się powiódł, rozwijamy program ochrony chomików europejskich na terenie Jaworzna. Przedsięwzięcie to prowadzimy we współpracy z władzami tej gminy, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ogrodem Zoologicznym w Poznaniu, dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach.

Osiem chomików, które w ubiegłym roku nie trafiły na wolność, bezpiecznie i w dobrej kondycji przezimowało w jednym z pomieszczeń Starego Zoo w Poznaniu i wiosną można było rozpocząć ich rozród. Do chwili, gdy zamykamy ten numer Magazynu, urodziło się już kilkanaście młodych i czekamy na kolejne mioty. Chomiki z hodowli będą wzmacniały populację na użytku ekologicznym Chomik Europejski w Jaworznie. Mamy nadzieję, że przy współpracy z zoo uda się hodowlę rozwinąć i w przyszłości będzie można ratować lub odtwarzać także kolejne populacje. Już zgłaszają się do nas pierwsi zainteresowani tym projektem właściciele gruntów, za co serdecznie w imieniu chomików dziękujemy i do czego gorąco zachęcamy.

Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru