Każdej wiosny, od ćwierć wieku, „Salamandra” zaprasza uczniów wielkopolskich szkół, którzy najlepiej poradzili sobie z testami etapów szkolnych konkursów przyrodniczych organizowanych przez Towarzystwo, na finałową imprezę do Poznania.
W tym roku zachęcaliśmy do zgłębiania wiedzy na temat ssaków Polski (Konkurs Przyrodniczy dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych) oraz zwierząt występujących w miastach (Konkurs Przyrodniczy dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych). Od blisko 20 lat gospodarzem etapów wojewódzkich konkursów jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 na os. Czecha w Poznaniu, za co nieustająco jesteśmy wdzięczni. W tym roku imprezy odbyły się 16 marca i 6 kwietnia. Uczestnicy konkursu dotyczącego ssaków musieli wiedzieć m.in., w której części Polski nie spotkamy żubra na wolności, jak nazywamy samicę łosia, który nietoperz odbywa często gody w wyższych partiach budynków i kiedy linieje foka szara. W konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pojawiły się pytania o to, kiedy odlatują z naszego kraju jerzyki, czym odżywiają się dzierlatki, jaki kolor mają tęczówki ropuchy szarej czy ile razy w roku rodzi mysz domowa. W obu konkursach trzeba też było jak zwykle rozpoznawać zwierzęta na podstawie zdjęć, opisów, głosów, z czym uczestnicy poradzili sobie... konkursowo.
Gratulujemy serdecznie laureatom i ich nauczycielom! I niezmiennie stoimy na stanowisku, że równoległym wraz z laureatami zwycięzcą w tym konkursie (a właściwie zwyciężczynią) jest nasza przyroda. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” dziękuje też osobom oraz instytucjom, które wsparły organizację konkursów. Nieodmiennie też jesteśmy wdzięczni Wam, Drodzy Nauczyciele, za trud przygotowania uczniów, zachęcania, wspierania...
O dokładnym przebiegu konkursów przeczytać można na naszej stronie internetowej.
Ewa Olejnik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.