Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Należy wprowadzić ochronę trzech kaczek i łyski!

PTOP „Salamandra” koordynuje działania Polskiego Komitetu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Wiosną tego roku na zlecenie Komitetu powstała ekspertyza podsumowująca stan i trendy populacji wybranych łownych gatunków ptaków wodnych.

Wykazała ona, że w wypadku trzech gatunków kaczek – czernicy, głowienki i cyraneczki – a także chruściela – łyski – stan populacji wymaga niezwłocznego zaprzestania polowań na nie, a także wdrożenia innych działań ochronnych.

Polski Komitet IUCN, do którego poza „Salamandrą” należą: Państwowa Rada Ochrony Przyrody, WWF Polska i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, przegłosował uchwałę, w której wzywa nie tylko do pilnego objęcia wymienionych gatunków ochroną, ale i innych zmian w gospodarce łowieckiej – np. rzetelnego raportowania upolowanych zwierząt z podziałem na gatunki (a nie tylko na ich grupy), zaprzestania używania amunicji ołowianej, zmiany terminów polowań na niektóre ptaki czy skuteczniejszego ograniczania liczebności populacji obcych gatunków inwazyjnych. W czerwcu postulaty te, wraz z ekspertyzą, trafią do odpowiednich władz. Liczymy na ich szerokie wsparcie.

Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru