Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Powstają następne poradniki EUROBATS

Tegoroczne obrady komitetu doradczego EUROBATS odbywały się w Skopje

Tegoroczne obrady komitetu doradczego EUROBATS odbywały się w Skopje

Od 1 do 3 kwietnia w stolicy Macedonii Północnej – Skopje – przedstawiciel PTOP „Salamandra” uczestniczył w obradach Komitetu Doradczego Porozumienia o Ochronie Europejskich Populacji Nietoperzy EUROBATS. Zgromadziły one rekordową liczbę ekspertów z Europy oraz sąsiednich regionów Azji i Afryki.

Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły tematy związane z fałszywymi doniesieniami o roznoszeniu przez europejskie nietoperze różnych chorób oraz – jak zwykle – z wpływem elektrowni wiatrowych na te zwierzęta.

Tematem obrad były także wytyczne dotyczące badania i ograniczania oddziaływania na nietoperze infrastruktury transportowej, a także tworzenia zastępczych schronień zimowych dla tych zwierząt. W związku z tym ostatnim tematem zaprezentowane zostały m.in. wyniki uzyskane przez PTOP „Salamandra” w Poznaniu. Wybudowane tu zimowisko zastępcze jest jednym z najskuteczniejszych w Europie i jedynym, w którym udało się stworzyć warunki zaakceptowane przez nocki duże. Obecnie każdej zimy korzysta z niego co najmniej około 120 nietoperzy z siedmiu gatunków.

W biurze PTOP „Salamandra” dostępne są nieodpłatnie drukowane egzemplarze wydanych ostatnio poradników EUROBATS dotyczących ochrony ważnych tras przelotu nietoperzy oraz ograniczania wpływu na te zwierzęta zanieczyszczenia światłem (wersje elektroniczne dostępne są na stronie internetowej Porozumienia).

Tekst i zdjęcie: Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru