Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Gniazdo kosa w siedzibie Magazynu

Na takich dżdżownicach młode rosły jak na drożdżach

Na takich dżdżownicach młode rosły jak na drożdżach
Fot. Marta Kepel

Na początku maja kosy założyły gniazdo w skrzynce na kwiaty na balkonie w siedzibie Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA w Poznaniu.

Od 11 maja udało nam się udostępnić na naszej stronie internetowej całodobowy podgląd na żywo gniazda. Pierwsze pisklęta wylęgły się 20 maja i rozpoczął się niesamowity spektakl troskliwego wychowywania i intensywnego karmienia młodych. Tempo, w którym pisklęta rosły, było imponujące. Już 1 czerwca były opierzone i na tyle duże, że opuściły gniazdo. Przerwaliśmy wówczas transmisję, ale praca rodziców się nie skończyła. W chwili, gdy zamykamy ten numer, cała piątka piskląt kryje się pod pobliskimi krzewami, a dorosłe kosy kontynuują karmienie. Trzymamy kciuki, by naiwne jeszcze młodziaki nie padły ofiarą kotów wypuszczanych przez nieodpowiedzialnych właścicieli.

Na naszej stronie można obejrzeć filmik ukazujący wybrane sceny z życia rodzinnego kosów. Czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy je gościć.

Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru