Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Coraz więcej nietoperzy potrzebuje pomocy?

Jesienią i zimą zgłoszenia nietoperzy na wysokich piętrach bloków zwykle dotyczą mroczków posrebrzanych

Jesienią i zimą zgłoszenia nietoperzy na wysokich piętrach bloków zwykle dotyczą mroczków posrebrzanych
Fot. Marta Kepel

Rozmowy zaczynają się typowo: „Dzwonię w nietypowej sprawie – mam nietoperza w domu!”. Tego rodzaju i podobnych zgłoszeń dostajemy średnio po kilka w tygodniu. Czasami wystarczy ustalić postępowanie telefonicznie, ale często potrzebna jest interwencja na miejscu.

Gdy taka sprawa dotyczy odległych zakątków Polski, kontaktujemy zgłaszających ze specjalistami z danego regionu. Jednak w przypadkach z Wielkopolski oraz okolic działania naszych kół regionalnych, staramy się sami pomóc. Tej zimy i wiosny było to możliwe m.in. dzięki wsparciu z 1% podatków, dotacjom z WFOŚiGW w Poznaniu oraz Fundacji TESCO w ramach programu „Decydujesz, pomagamy”. Bardzo doceniamy też pomoc Eko Patrolu Poznańskiej Straży Miejskiej, który przyjmuje wiele tego typu zgłoszeń, a jego funkcjonariusze potrafią schwytać nietoperze, które popadły w tarapaty i je uwolnić lub dostarczyć do nas. Zastanawiamy się, czy stale wzrastająca liczba zgłoszeń jest wynikiem wzrostu populacji nietoperzy z niektórych gatunków, malejącej liczby naturalnych kryjówek, co zmusza nietoperze do ich poszukiwania w siedzibach ludzkich, czy coraz większej wiedzy społeczeństwa na temat roli tych ssaków w środowisku. Może wszystkiego po trochu?

Jak co roku, gdy wiosną zmalała liczba zgłoszeń dotyczących pojedynczych osobników znalezionych w mieszkaniach i innych pomieszczeniach, zaczęły się trudniejsze sprawy – telefony dotyczące całych kolonii nietoperzy, które nie zawsze są traktowane jako pożądani sąsiedzi. Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu staramy się znaleźć sposób, by można było sprawnie i skutecznie pomagać właścicielom budynków wykorzystywanych przez nietoperze w łagodzeniu ewentualnych uciążliwości.

Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru