Kilka z sześćdziesięciu żółwików przeniesionych w tym roku do zbiornika wodnego udało nam się spotkać ponownie po około dwóch tygodniach od ich wypuszczenia – oto jeden z nich
Nadejście wiosny przyniosło nam wiele radości i satysfakcji w związku z realizowanym Programem CHELONIA, skupiającym się na ochronie żółwi błotnych na stanowisku pod Lesznem.
W tym sezonie udało się odnaleźć aż 60 młodych osobników, które wyszły z komór lęgowych zabezpieczonych przez nas w zeszłym roku! Ponieważ główne lęgowisko na tym stanowisku usytuowane jest na terenie pól ornych, które wiosną były przygotowywane pod uprawy, więc młodziki przenieśliśmy do najbliższych zbiorników wodnych, zwiększając w ten sposób ich szanse na przeżycie. Przez najbliższe lata, dopóki nie podrosną, a ich skorupy nie stwardnieją, narażone będą na ataki ze strony różnych drapieżników. Jest to jednak naturalny mechanizm, w który chcielibyśmy jak najmniej ingerować. Priorytetem jest bowiem zminimalizowanie negatywnego oddziaływania człowieka na tę populację, co jest kluczowe dla jej przetrwania, chociażby z powodu nieszczęśliwej lokalizacji lęgowisk. Podczas zabiegów rolnych niszczone są komory lęgowe, a dorosłe samice przemieszczające się w obrębie lęgowiska narażone są na rozjechanie przez maszyny rolnicze. Stąd Program CHELONIA kładzie nacisk na współpracę z rolnikami, którzy informowani są o lokalizacji komór lęgowych na uprawianych przez siebie polach, co w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia sukcesu lęgowego żółwi na tym stanowisku.
Sponsorami strategicznymi przedsięwzięcia są Wrocławskie ZOO, Fundacja DODO oraz WFOŚiGW w Poznaniu. W tym roku, w ramach przeprowadzonej przez nas zbiórki publicznej, Program CHELONIA uzyskał również wsparcie od wielu osób prywatnych – wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy!
Tekst i zdjęcie: Borys Kala
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.