W dniach 8−10 czerwca br. PTOP „Salamandra”, wraz z Państwową Radą Ochrony Przyrody (polskim organem Naukowym CITES) oraz CEEweb for Biodiversity, przeprowadziło międzynarodowe warsztaty, których głównym celem była prezentacja i przetestowanie metodyki monitoringu internetowego handlu okazami CITES.
Staci McLennan z IFAW przedstawia wyniki kontroli skali internetowego handlu okazami CITES w wybranych państwach
Fot. Borys Kala
Handel roślinami i zwierzętami z gatunków chronionych przez Konwencję Waszyngtońską (CITES) prowadzony w Internecie to zjawisko, które na przestrzeni ostatnich lat przeżywa dynamiczny rozkwit. Mimo że Internet, ze względu na swą specyfikę, jest narzędziem o zasięgu międzynarodowym, przepisy CITES nie regulują transakcji dokonywanych za jego pośrednictwem. Przyczyna jest prozaiczna − Konwencja weszła w życie w 1975 roku, gdy prace nad tworzeniem sieci internetowej były w fazie wstępnych eksperymentów. Nic więc dziwnego, że tekst Konwencji nie odnosi się w ogóle do tego problemu. Tymczasem na zjawisko to już od wielu lat uwagę zwracają różne organizacje przyrodnicze − w tym również „Salamandra”. Nasz pierwszy raport na ten temat, zatytułowany „Ginące gatunki w sieci”, wydany został w 2004 roku. Od tego czasu systematycznie przyglądamy się temu problemowi, wydajemy kolejne raporty, które prezentowane były m.in. podczas kilku ostatnich Konferencji Stron CITES, i uczestniczymy aktywnie w międzynarodowych dyskusjach na ten temat. Dzięki tym i podobnym działaniom kilka lat temu udało się doprowadzić do przyjęcia na Konferencji Stron CITES rezolucji, która m.in. rekomenduje wszystkim państwom – stronom Konwencji − monitorowanie handlu internetowego chronionymi gatunkami.
W przeprowadzonych przez „Salamandrę” warsztatach w czerwcu br., wzięli udział przedstawiciele 11 państw z Europy Centralnej i Wschodniej: Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Serbii, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Były to głównie osoby zajmujące się praktycznym egzekwowaniem przestrzegania przepisów CITES, tj. reprezentujące różnego rodzaju inspekcje ochrony środowiska, ale również przedstawiciele organów zarządzających i naukowych CITES. Dla uczestników przygotowano serię wykładów i ćwiczeń w wyszukiwaniu ofert sprzedaży chronionych gatunków i wstępnej ocenie ich legalności. Ponadto, dzięki uprzejmości Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, zorganizowano krótką wycieczkę do funkcjonującego tam od niedawna azylu dla gadów z gatunków objętych Konwencją Waszyngtońską.
Borys Kala
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.