W drugiej połowie sierpnia 2010 r. pięciu członków „Salamandry” uczestniczyło w czeskiej Pradze w 15. Międzynarodowej Konferencji dot. Badań Nietoperzy. Przybyło na nią prawie 500 badaczy tych latających ssaków z całego świata.
Konferencje te organizowane są co trzy lata. Poprzednia miała miejsce w Meksyku, a jeszcze wcześniejsza w Polsce, w Mikołajkach („Salamandra” była wówczas jej współorganizatorem). Spotkania te stanowią wyjątkową okazję, by podsumować aktualny stan wiedzy na temat tej tajemniczej grupy zwierząt i zapoznać się z najnowszymi odkryciami i teoriami. Jest to także okazja, by przedyskutować swoje pomysły, wyniki czy wątpliwości z najlepszymi specjalistami z całego świata. Można także zapoznać się z nowinkami technicznymi dot. badań nietoperzy, gdyż na konferencję przyjeżdżają ze swoimi stoiskami wszyscy liczący się producenci i dystrybutorzy specjalistycznego sprzętu chiropterologicznego. Poza specjalistami z „Salamandry”, którzy przedstawili trzy prezentacje, w obradach uczestniczyło także dziewięciu innych badaczy z Polski, którzy przygotowali kolejne trzy wystąpienia.
Podczas wykładu inaugurującego Konferencję podsumowano aktualny stan poznania nietoperzy na świecie. Do tej pory opisano 1232 gatunki tych zwierząt, co stanowi około 21% wszystkich znanych gatunków ssaków. Przypuszcza się, że jeszcze co najmniej kilkaset dalszych czeka na odkrycie. Przy obecnym tempie degradacji środowiska, niestety zapewne część z nich wymrze, zanim zdołamy je poznać. Wiele czasu podczas konferencji poświęcono tak zwanemu syndromowi białego nosa, chorobie grzybowej wyniszczającej populacje nietoperzy w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Możliwość rozprzestrzenienia się tego syndromu na inne kraje i kontynenty zatrważa chiropterologów na całym świecie, gdyż póki co jesteśmy wobec niego bezradni.
Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.