Przez pierwsze dwa upalne tygodnie lipca, przy ogromnym wsparciu wolontariuszy z Polski i Ukrainy, „Salamandra” liczyła młode bociany w Dolinie Noteci, w ramach projektu „Szlak Bocianich Gniazd”. Aby zbadać stan nadnoteckiej populacji bociana białego, przeczesaliśmy teren w poszukiwaniu gniazd (zarówno zasiedlonych, jak i tych opuszczonych i zarośniętych) i skontrolowaliśmy ich ponad 120. Dzięki temu mogliśmy wyznaczyć miejsca wymagające naszej interwencji (np. w przypadku gniazd nadrzewnych - gruntownego oczyszczenia z gałęzi).
Podczas inwentaryzacji szukaliśmy także nowych, bezpiecznych miejsc dla bocianich rodzin. Mieliśmy też możliwość promowania pozytywnego nastawienia do bocianów i ochrony przyrody wśród miejscowej społeczności. Zachęcaliśmy gospodarzy do przyjęcia w swoje obejścia nowych, skrzydlatych lokatorów. W wielu przypadkach nasze starania zakończyły się sukcesem. Tam, gdzie mieszkańcy wyrażali na to zgodę, montowaliśmy platformy pod gniazda. W tym celu używaliśmy podnośnika koszowego, a niekiedy drabin. Każde nowe miejsce zostało oznakowane tabliczką z nazwą projektu.
Aby dostać się do gniazda z młodymi, trzeba było korzystać ze specjalnie wynajętego w tym celu podnośnika
Fot. Adriana Bogdanowska
W niektórych gospodarstwach mieszkały już bociany, więc korzystaliśmy z podnośnika, aby założyć obrączki pisklętom. Zaobrączkowaliśmy w sumie 15 ptaków. Na terenie gospodarstwa agroturystycznego, które było naszą bazą, rozstawiliśmy siatki ornitologiczne i w wolnym czasie łapaliśmy i obrączkowaliśmy także inne ptaki. W sumie oznakowaliśmy ich ponad 100, w tym 22 pisklęta śmieszek, 19 dymówek i 18 łabędzi niemych, które udało nam się złapać przy okazji penetrowania Doliny Noteci. Zrobiliśmy też wiele zdjęć gniazd i samych bocianów, z których część została wykorzystana do wystawy dla nadnoteckich szkół. Wieczorami uczestniczyliśmy w prelekcjach tematycznych, pokazach zdjęć 3D, a także odłowach nietoperzy. Oprócz pracy i zajęć naukowych był też czas na relaks przy płomieniach ogniska i kojących dźwiękach gitary.
Anna Grebieniow
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W projekcie „Szlak Bocianich Gniazd” wykorzystujemy w edukacji technikę obrazowania trójwymiarowego celem zwiększenia atrakcyjności przekazu. Wyprodukowaliśmy plakat oraz film 3D o życiu bocianów. Podczas obozów odbywały się kursy i pokazy stereoskopowe organizowane we współpracy z Polskim Klubem Stereoskopowym. Dzięki współpracy z ukraińską organizacją Asocjacja Fauna być może uda się rozszerzyć edukację w trójwymiarze również za wschodnią granicą.