Aby zachęcić bociany do założenia gniazda na dachu, trzeba tam najpierw zamocować specjalną platformę
Fot. Adriana Bogdanowska
Brak odpowiednich miejsc lęgowych to jeden z najważniejszych czynników wpływających na spadek liczebności bocianów białych w Polsce. Nie mają one gdzie zakładać gniazd, dlatego osiedlają się coraz częściej na słupach energetycznych, co może skończyć się dla nich tragicznie - szczególnie młode i niedoświadczone ptaki giną, wpadając na przewody znajdujące się pod napięciem. Dlatego należy zachęcać bociany do gniazdowania w bardziej bezpiecznych miejscach, np. na drzewach i dachach budynków gospodarczych.
Przyrodnicy z Nadnoteckiego Koła PTOP „Salamandra” postanowili pomóc bocianom i w tym roku zamontowali w Dolinie Noteci 102 platformy lęgowe. Wszystkie prace prowadzono z podnośników koszowych i wysokich drabin. Na drewnianych konstrukcjach mocowano wieniec z gałęzi, wyściełano je słomą i okładano darnią. Chociaż prace montażowe rozpoczęły się w momencie, gdy większość bocianów miała już młode, to nowe miejsca od razu wzbudziły ich zainteresowanie. Mamy więc nadzieję, że już w przyszłym roku pierwsze platformy doczekają się stałych lokatorów, którzy z powodzeniem wychowają na nich swoje młode.
Marek Maluśkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nadnoteckie Koło PTOP „Salamandra”
Zakup i montaż platform był finansowany również przez WFOŚiGW w Poznaniu oraz Urząd Gminy Czarnków.