Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Nietoperzowe wczasy

Lipiec to tradycyjny miesiąc obozów naukowo-szkoleniowych Akademickiego Koła Chiropterologicznego PTOP „Salamandra” w Gdańsku, podczas których nowi wolontariusze i członkowie Koła mogą zobaczyć z bliska jak wygląda nietoperz, uzyskać pierwsze umiejętności w rozpoznawaniu gatunków, prowadzeniu odłowów w sieci, kontroli kryjówek dziennych czy obsłudze detektora ultradźwięków. Ale przede wszystkim możemy w prawdziwie wakacyjnej atmosferze... popracować, inwentaryzując faunę nietoperzy kolejnych parków krajobrazowych naszego regionu.

Próba rozstawienia sieci do odłowu nietoperzy nad mulistym bajorem...

Próba rozstawienia sieci do odłowu nietoperzy nad mulistym bajorem...
Fot. Marta Więckowska

Tym razem, w dniach 9-19 lipca 2009 r., nasz obóz odbył się w północnej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jak to zwykle bywa, „pod latarnią najciemniej” i na temat nietoperzy tego położonego tuż obok Gdańska obszaru wiadomo naprawdę niewiele. Kiedyś, w latach 1993-1995, odbywały się tu pierwsze obozy naszego koła, podczas których złowiono zaledwie kilka osobników tych latających ssaków. Dzięki gościnie Nadleśnictwa Gdańsk, nasze namioty stanęły w przytulnym sadzie koło domu pracownika tej instytucji - Michała Piwosza, wspierającego nas wszechstronnie przez cały czas trwania obozu. Choć w tym roku nasze sieci nie uginały się pod złowionymi nietoperzami tak, jak rok wcześniej na Mierzei Wiślanej, praktycznie nie było nocy bez jednego lub kilku osobników. Ku naszemu zaskoczeniu najliczniejszy i najczęstszy wśród nich okazał się gacek brunatny (Plecotus auritus), na Mierzei będący jednym z najrzadszych gatunków (zawitał w nasze sieci zaledwie raz!). Niezapomnianych wrażeń dostarczyły odłowy prowadzone nad pewnym niewyobrażalnie zamulonym stawem w lesie koło Wejherowa, gdzie przegrodzenie tafli wody sieciami wymagało... budowy mostu ze zwalonych konarów i drągów. Z pewnością badania w północnej części TPK będą kontynuowane w latach następnych.

Mateusz Ciechanowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Akademickie Koło Chiroterologiczne PTOP „Salamandra” w Gdańsku

Wybór numeru