Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Bociany na żywo z Łomnicy

Zapraszamy do obserwowania bocianów białych w monitorowanym przez nas gnieździe w Łomnicy koło Trzcianki, gdzie od 14 kwietnia przebywa para ptaków, które od początku nie traciły czasu – rozbudowywały gniazdo i starały się o potomstwo. Pod koniec maja na świat przyszły cztery młode (najmłodsze z nich niestety nie przeżyło). Ich losy można śledzić na żywo na stronie „Salamandry” (www.salamandra.org.pl/bocianonline).

W poprzednich sezonach kamera była zainstalowana przy gnieździe bocianów w Trzciance, gdzie w latach 2011–2012 ptaki nie dochowały się jednak potomstwa (w 2011 r. okresowo pojawiała się para ptaków, w 2012 r. w gnieździe przebywał jeden ptak).

Dlatego w tym roku kamera została zamontowana w nowym miejscu – na dachu Szkoły Podstawowej w Łomnicy. Oddalone o 30m od szkoły gniazdo (umiejscowione na słupie energetycznym) jest od wielu lat zasiedlane przez parę ptaków i niemal każdego roku bociany wychowują w nim pisklęta. Według informacji mieszkańców wsi gniazdo to powstało około 1967 roku.

Marek Maluśkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nadnoteckie Koło PTOP „Salamandra”

Transmisja jest prowadzona dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wybór numeru