Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Rejestracja zwierząt – szkolenia

Przepisy dotyczące rejestracji zwierząt są w Polsce dość skomplikowane, a w dodatku często się zmieniają. Od niedawna, poza niektórymi żywymi zwierzętami chronionymi w ramach Konwencji CITES i pokrewnych przepisów unijnych, trzeba rejestrować także zwierzęta niebezpieczne dla życia lub zdrowia człowieka. Zapewne w czerwcu ukaże się nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej, zawierające znowelizowaną listę gatunków podlegających ograniczeniom w obrocie na terenie Wspólnoty. Będzie ono zawierało sporo nowych gatunków, które automatycznie zostaną w Polsce objęte obowiązkiem rejestracji. Na podstawie jakich dokumentów będzie można tego dokonać?

Pracownicy starostw, którzy zajmują się rozpatrywaniem wniosków o wpis do rejestru zwierząt z niektórych chronionych, niebezpiecznych lub inwazyjnych gatunków, muszą wciąż uaktualniać swoją wiedzę, by nadążać za zmianami oraz sprawnie i prawidłowo oceniać przedkładane wnioski. Dlatego Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” już po raz trzeci zorganizowało szkolenie z tego zakresu. W dniach 14–16 maja br. uczestnicy warsztatów przeprowadzonych w Poznaniu nad Jeziorem Kierskim nie tylko zgłębiali zawiłości polskich przepisów, ale w ramach zajęć praktycznych uczyli się korzystania z dostępnych baz danych oraz rozpatrywali przykładowe wnioski, wzorowane na rzeczywistych, bardziej skomplikowanych sprawach.

Serie szkoleń prowadzonych w latach 2008 i 2010 miały charakter ogólnopolski. Tym razem w przedsięwzięciu dofinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu uczestniczyli jedynie urzędnicy z Wielkopolski.

Andrzej Kepel

Borys Kala
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru