Badania prowadzone na Kaszubach przez gdańskie koło „Salamandry” wykazały m.in., że nocki łydkowłose należą do naszych najszybszych nietoperzy – mogą latać z prędkością nawet do 60 km na godzinę.
Celem projektu, prowadzonego we współpracy z chiropterologami i studentami z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jest poznanie preferencji siedliskowych i aktywności nocka łydkowłosego (Myotis dasycneme) na obszarach Natura 2000 „Sandr Brdy” i „Młosino – Lubnia” na Pomorzu. Pomimo szerokiego zasięgu występowania gatunek ten jest słabo poznany. Wiemy jednak, że jest rzadki i zagrożony wymarciem w wielu częściach Europy. Badaniami, wspieranymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, kierują: Aneta Zapart, Tomasz Kokurewicz i Mateusz Ciechanowski.
Na grzbietach samic nocka przylepia się maleńkie nadajniki i śledzi ich aktywności w maju i czerwcu. Namierzanie w terenie szybko i daleko latających nietoperzy nie jest łatwe. W pierwszej turze badań brało udział 20 osób podzielonych na 7 zespołów wyposażonych w odbiorniki radiotelemetryczne, anteny kierunkowe i samochody terenowe. Byli wśród nich także nasi przyjaciele i wieloletni współpracownicy z Niemiec i Szkocji. Mamy nadzieję, że wysiłek się opłaci i przyczyni nie tylko do lepszego poznania biologii tego gatunku, ale i opracowania programu skutecznej ochrony jego kryjówek i żerowisk.
Zeszłoroczne badania pilotażowe wykazały, że nietoperze te latały na żerowiska oddalone do 23 km od kryjówki dziennej w leśniczówce Lubnia. Do ubiegłego roku w Polsce znane były tylko dwie kolonie rozrodcze nocka łydkowłosego: w Jeleniewie na Suwalszczyźnie i w Lubni na Kaszubach. W ubiegłym roku oznakowane samice doprowadziły nas do dwóch kolejnych – w nadleśnictwach Przymuszewo i Rytel. Zobaczymy, co przyniosą tegoroczne obserwacje.
Aneta Zapart
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Akademickie Koło Chiropterologiczne PTOP „Salamandra” w Gdańsku
Tomasz Kokurewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.