Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Opowiadamy o susłach i uczymy, jak o nich opowiadać

Pod koniec grudnia ubiegłego roku oraz w styczniu 2013 PTOP „Salamandra” zorganizowało kilkadziesiąt prelekcji dotyczących Programu „SUSEŁ”, czyli reintrodukcji i ochrony susła moręgowanego w Polsce. Prowadzono je w szkołach, świetlicach lub ośrodkach kultury znajdujących się w bliższym i dalszym sąsiedztwie trzech już istniejących stanowisk susła moręgowanego oraz jednego planowanego na Opolszczyźnie oraz Dolnym Śląsku. Podczas spotkań prelegenci opowiadali o tym, jak wygląda suseł, jakie są jego zwyczaje, gdzie historycznie występował w Polsce, dlaczego wyginął i co robią przyrodnicy, aby odtworzyć populację tego ssaka. Uczestnicy spotkań otrzymali przypinki i ulotki z komiksem o suśle, a osoby, które brały czynny udział w dyskusji i odpowiadały na zadane pytania, były nagradzane koszulkami promującymi Program.

Szkolenie dla przyszłych prelegentów

Szkolenie dla przyszłych prelegentów
Fot. Julia Kończak

Prezentacje okazały się na tyle interesujące, że stały się inspiracją do twórczości plastycznej. Podczas ferii zimowych dzieci z Wysokiej, przy użyciu różnych technik, wykonały prace przedstawiające tego sympatycznego gryzonia.

Ponadto, żeby jak najwięcej osób mogło posłuchać opowieści o tych ciekawych zwierzętach, w kwietniu odbyło się we Wrocławiu szkolenie dla osób zainteresowanych prowadzeniem w województwie dolnośląskim i opolskim prelekcji dotyczących Programu. Kilkunastu uczestników zdobyło potrzebne informacje na temat biologii susła moręgowanego, stanu jego populacji na świecie, przyczyn wymarcia tego ssaka w naszym kraju, założeń Programu „SUSEŁ” oraz tego, czym jest reintrodukcja. Pierwsze prezentacje przedstawione przez świeżo upieczonych prelegentów odbędą się jeszcze w tym roku.

Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wybór numeru