Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Opóźniona pobudka

Wiosenne obserwacje zachowań susłów

Wiosenne obserwacje zachowań susłów
Fot. Wojciech Stephan

W tym roku wiosna przyszła wyjątkowo późno. Jeszcze na początku kwietnia na łąkach leżał śnieg. Nie były to sprzyjające warunki dla susłów moręgowanych, które zwykle w tym czasie kończą hibernację i opuszczają nory. Przy takiej aurze trudno byłoby im toczyć boje o terytorium (samce) czy wybierać partnera (samice). Z tego powodu tegoroczne wyjazdy w miejsca wsiedleń susłów rozpoczęły się dopiero w drugiej połowie kwietnia. Badania trwały po dwa–trzy dni na każdym z trzech stanowisk, utworzonych w ramach programu reintrodukcji i ochrony tego ssaka w Polsce. Wiosenny monitoring ma na celu przede wszystkim sprawdzenie czy susły już się wybudziły oraz obserwacje zachowań tych gryzoni w czasie rui (walki samców). Ponadto wstępnie oszacowuje się stan populacji po zimie.

Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wybór numeru