W roku szkolnym 1999/2000 zainteresowanie organizowanymi przez „Salamandrę” Konkursami znowu wyraźnie wzrosło. W obu Konkursach łącznie wzięło udział blisko 400 szkół! Cieszy nas to bardzo, ponieważ świadczy o tym, że coraz więcej młodych ludzi pasjonuje się przyrodą.
Uczestnicy rozgrywek półfinałowych konkursu dla szkół średnich rozpoznawali ptaki na podstawie przezroczy, głosów oraz opisu charakterystycznych cech
Fot. Andrzej Kepel
7 grudnia 1999 r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Drzewa i krzewy Polski”. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano ponad 200 osób. Miał on miejsce 19 lutego 2000 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu. Jak zwykle uczniowie wykazali się wiedzą, której nie powstydziłby się niejeden student biologii. Ostatecznie, w wyniku rozgrywek konkursowych, najlepszym młodym „dendrologiem” województwa wielkopolskiego okazał się Dawid Wałęsiak ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Poznaniu. Drugie miejsce zajęła uczennica tej samej szkoły - Agnieszka Cieślak. Na trzecim miejscu znalazł się Zbigniew Buszewski - jeden z najmłodszych uczestników konkursu, uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej w Rakoniewicach.
15 kwietnia 2000 r. odbył się w Świebodzinie „finał finałów” konkursu „Drzewa i krzewy Polski”. Wzięło w nim udział 22 laureatów Konkursu organizowanego przez „Salamandrę” oraz tyle samo zwycięzców podobnego Konkursu prowadzonego przez Lubuski Klub Przyrodników. Pierwsze miejsce w wielkim „finale finałów” zajął Kryspin Andrzejewski z Gimnazjum nr 1 w Słubicach, drugie - Tomasz Michalak z Gimnazjum w Babiaku, trzecie - Jowita Winiaszewska ze Szkoły Podstawowej w Nojewie, czwarte - Dawid Wałęsiak z SP nr 52 w Poznaniu, piąte - Agnieszka Langner z SP 2 we Wrześni. Po emocjonujących rozgrywkach konkursowych uczniowie wzięli udział w wycieczce do Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Kolejna edycja konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjów zatytułowana będzie „Parki Narodowe w Polsce”.
Laureaci Konkursu „Drzewa i krzewy Polski” wraz ze swoimi nauczycielami. Od lewej: Wirginia Sieradzan, Zbigniew Buszewski, Dawid Wałęsiak, Czesław Wasielewski oraz Agnieszka Cieślak.
Fot. Andrzej Kepel
18 marca, w godzinach południowych, odbył się w Liceum Ogólnokształcącym nr 8 w Poznaniu finał Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Szkół Średnich pt. „Ptaki Polski”. Uczestniczyło w nim ponad stu uczniów szkół średnich z całego województwa wielkopolskiego. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Białek z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Pobiedziskach. Na drugim miejscu znalazł się Krzysztof Kamiński z Zespołu Szkół nr 1 w Lesznie. Laureatem trzeciej nagrody został Łukasz Galimski z Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie. Najlepsi młodzi ornitolodzy Wielkopolski musieli m.in. rozpoznawać gatunki ptaków na podstawie głosów, przezroczy, rysunków, a także pozostawionych przez ptaki śladów. Również podczas tej imprezy uczniowie wykazali się zdumiewającym poziomem wiedzy, świadczącym o silnych zainteresowaniach przyrodniczych. W roku szkolnym 2000/2001 Konkurs przebiegać będzie pod hasłem „Owady Polski”.
Redakcja
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” bardzo dziękuje dyrekcji i nauczycielom Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Poznaniu za pomoc w zorganizowaniu imprez finałowych. Organizację Konkursów wsparły ponadto: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Środowiska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Wydawnictwo „Multico”.