Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


„Vulpes” - czyli jak współpracować na rzecz przyrody

„Salamandra” coraz częściej podejmuje działalność interwencyjną. W ciągu ostatniego roku przeprowadzono ok. 100 różnych drobnych akcji, związanych głównie z ratowaniem nietoperzy oraz ptaków, a także z niszczeniem użytków ekologicznych, osuszaniem podmokłych terenów, problemami dotyczącymi prawa ochrony przyrody i wieloma innymi sprawami. Ponieważ wraz ze stopniowym wzrostem świadomości ekologicznej ludzie, dostrzegając różne nagłe zagrożenia dla przyrody i środowiska, coraz częściej starają się im w jakiś sposób zapobiegać, każdego tygodnia odbieramy po kilkanaście telefonów dotyczących różnych problemów związanych z przyrodą. Często zdarza się jednak, że zgłaszane do nas sprawy nie mieszczą się w zakresie naszej działalności. Wynika to z tego, że ludzie nie wiedzą, do kogo należy zwrócić się o pomoc w konkretnym przypadku. Niestety - wiele osób czując się zdezorientowanym i rezygnuje z jakiejkolwiek interwencji.

W pierwszym seminarium dotyczącym programu „Vulpes” uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji

W pierwszym seminarium dotyczącym programu „Vulpes” uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji
Fot. Ewa Olejnik

W tym roku „Salamandra” zainicjowała w Wielkopolsce program zintegrowanego reagowania na zagrożenia dla przyrody i środowiska o nazwie „Vulpes”. Jego zasadniczym efektem ma być zawarcie porozumienia pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi instytucjami w regionie, regulującego zasady sprawnego przepływu informacji oraz prowadzącego do zwiększenia szybkości i skuteczności podejmowanych interwencji. Szczegółowe zasady funkcjonowania tego porozumienia ma wypracować grupa robocza, w skład której wejdą przedstawiciele poszczególnych instytucji.

29 czerwca 2000 r. odbyło się, zorganizowane przez „Salamandrę” oraz Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, pierwsze seminarium związane z programem. Po części referatowej, w której przedstawiono rodzaje i skalę problemów, z którymi spotykają się wybrane instytucje, przeprowadzono wyczerpującą dyskusję na temat możliwości i zasad skoordynowania wysiłków i utworzenia na terenie Wielkopolski zintegrowanego systemu interwencji przyrodniczych. Program będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach.

Redakcja

PTOP „Salamandra” może podejmować działania interwencyjne oraz wprowadzać program „Vulpes” dzięki wsparciu Fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.







Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.