Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Narodziny FOTO-EKO

„Ewa! Zaczekaj! Mogłabyś wręczać nagrody laureatom konkursu fotograficznego? Za jakieś... yyyy... pięć minut?”. Tymi słowami zatrzymał mnie lider Studenckiego Koła Ekologicznego (obecny prezes „Salamandry”), kiedy, będąc jeszcze studentką, mknęłam rączo przez korytarz Zakładu Zoologii Systematycznej mieszczącego się wówczas (1992 r.) w zabytkowym Collegium Maius przy ul. Fredry w Poznaniu. Poczułam się zaszczycona tą propozycją, więc ochoczo na nią przystałam i tym samym rozpoczęłam trwającą do dziś przygodę z Ogólnopolskim Konkursem Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO.

Wystawy pierwszych edycji FOTO-EKO prezentowane były m.in. w holu Collegium Maius Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, ponieważ w budynku tym mieścił się Wydział Biologii

Wystawy pierwszych edycji FOTO-EKO prezentowane były m.in. w holu Collegium Maius Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, ponieważ w budynku tym mieścił się Wydział Biologii
Fot. Andrzej Kepel

Pierwsza edycja Konkursu, jak łatwo się domyślić z opisanego powyżej wydarzenia, zorganizowana była przez Studencki Klub Ekologiczny działający przy Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1993 organizację FOTO-EKO przejęło świeżo powstałe Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Liczba zgłoszonych na Konkurs prac przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Jury musiało bowiem wybierać najlepsze spośród ponad 800 zdjęć. Wśród autorów znalazły się osoby, które obecnie są doskonale znane w środowisku fotografów i mają w swoim dorobku wiele wybitnych zdjęć.

Początkowo zdjęcia nadsyłane na konkurs prezentowały zarówno rodzimą faunę i florę oraz polskie krajobrazy, jak i tematykę szerszą, dotykającą zagadnień związanych z zagrożeniami dla środowiska (stąd nazwa własna Konkursu). Z czasem jednak postanowiliśmy, że wystawa pokonkursowa, tworzona zazwyczaj z ok. 100 najciekawszych zdjęć, ma przede wszystkim przybliżać piękno rodzimej przyrody i w ten sposób skłaniać do jej ochrony, dlatego też okroiliśmy nieco temat, pozostając przy wizerunkach roślin i zwierząt oraz ciekawych przyrodniczo miejscach.

Od wielu lat, dzięki uprzejmości Międzynarodowych Targów Poznańskich, pierwsza ekspozycja wystawy pokonkursowej organizowana jest podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO

Od wielu lat, dzięki uprzejmości Międzynarodowych Targów Poznańskich, pierwsza ekspozycja wystawy pokonkursowej organizowana jest podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO
Fot. Adriana Bogdanowska

FOTO-EKO organizujemy co roku. Wystawa, która każdorazowo powstaje i udostępniana jest głównie szkołom, zachwyca młodych odbiorców różnorodnością oraz urodą rodzimych form życia. „Niech pani nie zabiera jeszcze wystawy! Te zdjęcia są takie piękne!” – podobne słowa nie raz słyszały nauczycielki, gdy demontowały wystawę po zakończeniu ekspozycji w swoich szkołach. To najlepsza recenzja, jaką mogliśmy uzyskać. Przeglądanie zdjęć i tworzenie wystawy to jeden z milszych momentów mojej pracy w „Salamandrze”. Oprócz przeżywania doznań natury estetycznej, dobrze jest wiedzieć, że praca (wystawa) owocuje pozytywnym nastawieniem do Natury. Dzięki uprzejmości Międzynarodowych Targów Poznańskich wystawa od wielu lat prezentowana jest także podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO, stanowiąc malowniczy akcent wśród szeregu raczej mało urodziwych urządzeń do uzdatniania wody, oczyszczenia ścieków, selekcji odpadów i tym podobnych.

Efekt pierwszej akcji sprzątania śmieci był imponujący

Wystawa ma postać plansz umieszczonych w antyramach
Fot. Ewa Olejnik

Aby być w zgodzie z nazwą konkursu, trzy lata temu przeszliśmy na przyjazną środowisku formę nadsyłania prac – elektroniczną – i drukujemy tylko te zdjęcia, które zostaną wybrane do wystawy.

W celu przyciągnięcia dobrych fotografów, a tym samym zapewnienia wysokiego poziomu ekspozycji, stosujemy magnes w postaci nagród. Wpadliśmy na pomysł, aby nie uszczęśliwiać laureatów na siłę sprzętem, który być może już posiadają albo będzie dla nich nieprzydatny. Zwycięzcy sami wybierają potrzebne im akcesoria fotograficzne w określonej kwocie, my zaś ten zakup finansujemy (oczywiście dzięki pomocy sponsorów, którym, korzystając z okazji, bardzo dziękujemy za dotychczasowe wsparcie).

Pasjonatów fotografii przyrodniczej zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach naszego konkursu!



Ewa Olejnik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru