Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Rekordowe zgromadzenie badaczy nietoperzy

Po konferencji, eksplorowanie przyrodniczych cudów przyrody Kostaryki rozpoczęliśmy od Parku Narodowego Tortuguero, gdzie udało nam się zobaczyć m.in. kilkanaście gatunków nietoperzy. Na zdjęciu, licząc od lewej: Marta Wieczorek, Mateusz Ciechanowski i Ania Zapart z Gdańskiego Koła „Salamandry” oraz Tomasz Kokurewicz – z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Po konferencji, eksplorowanie przyrodniczych cudów przyrody Kostaryki rozpoczęliśmy od Parku Narodowego Tortuguero, gdzie udało nam się zobaczyć m.in. kilkanaście gatunków nietoperzy. Na zdjęciu, licząc od lewej: Marta Wieczorek, Mateusz Ciechanowski i Ania Zapart z Gdańskiego Koła „Salamandry” oraz Tomasz Kokurewicz – z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Fot. Andrzej Kepel

W Kostaryce występuje ok. 110 bardzo egzotycznych gatunków nietoperzy. Nic więc dziwnego, że zorganizowana tam w sierpniu tego roku 16. Międzynarodowa Konferencja dotycząca Badań Nietoperzy (IBRC) przyciągnęła największą w historii liczbę specjalistów od tej grupy zwierząt. Aż 639 uczestników z 55 krajów dzieliło się najnowszą wiedzą na temat tych latających ssaków.

Po zakończeniu konferencji wielu uczestników zostało dłużej w Kostaryce z nadzieją na spotkanie choć niektórych przedstawicieli tutejszej fauny, ze szczególnym uwzględnieniem nietoperzy. Zrobiła tak również sześcioosobowa ekipa z „Salamandry”. A że to środkowoamerykańskie państwo jest niezbyt duże, niemal na każdym kroku spotykaliśmy też innych badaczy rękoskrzydłych.

Wycieczki po deszczowych lasach, górach, czynnych wulkanach i innych wspaniałych miejscach pozostawiły wiele wrażeń. Jednak w pamięci mocno utkwiły także dziesiątki niezwykle ciekawych wystąpień podczas konferencji. Ze względu na ich liczbę (ok. 450), musiały być prezentowane przez pięć dni podczas czterech równoległych sesji. Wielokrotnie każdy z nas żałował, że nie jest w stanie być w kilku miejscach na raz. Eksperci z naszego Towarzystwa przygotowali trzy prezentacje przedstawiające wyniki badań z Pomorza – dwie o nockach łydkowłosych i jedną o nockach dużych.

Andrzej Kepel

Wybór numeru